/КРОСС/ Експертен доклад, изготвен по поръчка на EVN България Електроразпределение доказва, че реалистичният размер на технологичен разход за дружеството за 2013 г. е 10,8%. Докладът, изготвен от водещи български специалисти начело с доц. д-р инж. Валентин Колев, контрастира с разчетеното в проекторешението на Регулатора за нови цени от 01.07.2014 г. ниво от едва 8%, съобщава пресцентърът на дружеството.
С непризнаването на реалистичното ниво на технологичен разход чрез административно, а не експертно определяне, ДКЕВР отказва да признае близо 7,2 млн. лв. разходи за дейността на EVN България Електроразпределение за следващия ценови период /при цена 30 лв./МВтч/.
Според анализа в резултат на реализираните инвестиции и предприети мерки от EVN България от момента на приватизацията през 2005 г. до 2013 г. дружеството е намалило технологичните си разходи с повече от 65%. Така дружеството е спестило около 700 ГВтч. електроенергия, което се явява на годишното потребление на област Стара Загора. Благодарение на постигнатата енергийна ефективност и намаления технологичен разход за същия период EVN България е спестило и около 2,7 млн. тона въглеродни емисии, се казва още в доклада.
Експертният доклад посочва още, че всички съседни на България страни с изключение на Гърция имат по-високи технологични разходи при производството, преноса и разпределението на електрическа енергия от средно реализирания за България 13,39%. В същото време този среден за страната процент на технологичния разход е с 2,6% по-висок от постигнатия от EVN България.
Докладът беше внесен в ДКЕВР с желанието Регулаторът да има още един източник на експертиза при определяне на цените на електроенергия от 1 юли 2014 г. Дружеството напомня, че с предишно решение ДКВЕР административно намали нивото на технологичния разход на сегашното нереалистично ниво от 8% с аргумента, че тази стойност е изчислена в доклад, получен от Председателя на Научно-Технически Съюз на Енергетиците в България (НТСЕБ). Въпреки многократните настоявания на EVN пред Комисията и пред ръководството на НТСЕБ, шест месеца по-късно EVN България все още не разполага с този доклад, нито пък с протоколното Решение на ДКЕВР, с което той е приет.
EVN България за пореден път апелира ценовите решения на ДКЕВР да отразяват реалната ситуация в енергийния сектор, за да не се предизвикват сътресения и създаване на финансови дефицити.