Административното определяне на технологичния разход от ДКЕВР ще струва на EVN близо 7,2 млн. лева
Секция: ИКОНОМИКА
27 Юни 2014 10:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Административното определяне на технологичния разход от ДКЕВР ще струва на EVN близо 7,2 млн. лева

/КРОСС/ Експертен доклад, изготвен по поръчка на EVN България Електроразпределение доказва, че реалистичният размер на технологичен разход за дружеството за 2013 г. е 10,8%. Докладът, изготвен от водещи български специалисти начело с доц. д-р инж. Валентин Колев, контрастира с разчетеното в проекторешението на Регулатора за нови цени от 01.07.2014 г. ниво от едва 8%, съобщава пресцентърът на дружеството.

С непризнаването на реалистичното ниво на технологичен разход чрез административно, а не експертно определяне, ДКЕВР отказва да признае близо 7,2 млн. лв. разходи за дейността на EVN България Електроразпределение за следващия ценови период /при цена 30 лв./МВтч/.

Според анализа в резултат на реализираните инвестиции и предприети мерки от EVN България от момента на приватизацията през 2005 г. до 2013 г. дружеството е намалило технологичните си разходи с повече от 65%. Така дружеството е спестило около 700 ГВтч. електроенергия, което се явява на годишното потребление на област Стара Загора. Благодарение на постигнатата енергийна ефективност и намаления технологичен разход за същия период EVN България е спестило и около 2,7 млн. тона въглеродни емисии, се казва още в доклада.

Експертният доклад посочва още, че всички съседни на България страни с изключение на Гърция имат по-високи технологични разходи при производството, преноса и разпределението на електрическа енергия от средно реализирания за България 13,39%. В същото време този среден за страната процент на технологичния разход е с 2,6% по-висок от постигнатия от EVN България.

Докладът беше внесен в ДКЕВР с желанието Регулаторът да има още един източник на експертиза при определяне на цените на електроенергия от 1 юли 2014 г. Дружеството напомня, че с предишно решение ДКВЕР административно намали нивото на технологичния разход на сегашното нереалистично ниво от 8% с аргумента, че тази стойност е изчислена в доклад, получен от Председателя на Научно-Технически Съюз на Енергетиците в България (НТСЕБ). Въпреки многократните настоявания на EVN пред Комисията и пред ръководството на НТСЕБ, шест месеца по-късно EVN България все още не разполага с този доклад, нито пък с протоколното Решение на ДКЕВР, с което той е приет.

EVN България за пореден път апелира ценовите решения на ДКЕВР да отразяват реалната ситуация в енергийния сектор, за да не се предизвикват сътресения и създаване на финансови дефицити.