София /КРОСС/ Един от вариантите, които парламентарните партии са обсъждали на консултациите днес, е за нов състав на правителство в този парламент, което да изпълнява след това и функциите на служебен кабинет. Това научи "Дневник" от източници в управляващите партии.
Дали ще става въпрос за промени в действащия кабинет или за избор на нов Министерски съвет в рамките на този парламентарен мандат ще се решава на консултациите при президента Росен Плевнелиев следващата седмица.
Идеята на рокадите е да се гарантира работещ парламент в следващите месец-два, за да могат да се приемат важни актове, свързани със ситуацията около банките. Така БСП се надява да върне трайно ГЕРБ в пленарната зала, като осигури кворум за гласуванията.
След днешните разговори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че на срещата е поискал смяната на премиера Пламен Орешарски и на финансовия министър Петър Чобанов. По неофициална информация ГЕРБ иска да излъчи свои хора за двата поста. По Конституция обаче ако се сменя премиера, това трябва да стане след оставка на правителството и избор на нов министър-председател и министри.
На консултациите не са били уточнени нито персоналните смени, нито дали ще се стига до оставка на кабинета "Орешарски".
Един от възможните варианти за премиер е кметът на Бургас Димитър Николов от ГЕРБ, който днес беше в парламента. Възможно е обаче, ако Орешарски остане на поста си до оставка на правителството, Николов да бъде назначен след това за служебен премиер. Не е ясно дали президентът би се съгласил подобен кабинет да изпълнява след това и функциите на служебен. По Конституция назначаването на служебно правителство е изцяло в правомощията на държавния глава.
Неофициалните информации за обсъжданите стратегии се потвърдиха косвено от изявлението на лидера на ДПС Лютви Местан след консултациите, който заговори за "правителство на националното съгласие, за да не се стига до кабинет на националното спасение". Той изрази удовлетворение от конструктивните разговори, градивната дискусия и постигнатото съгласие.
На срещата партиите са се разбрали още да подкрепят действията на компетентните институции за гарантиране на банковата стабилност. Възможно е държавата да подпомогне банковия сектор с около 5 млрд. лева от заем от МВФ или от емитиране на външен дълг. Изтеглянето на заем обаче не е в компетенциите на служебно правителство, тъй като решението трябва да бъде ратифицирано от парламент, а по време на служебен кабинет Народното събрание не функционира.
Лидерите на БСП, ГЕРБ и ДПС са се уговорили също да се разследва спешно кой има интерес и кой стои зад разклащането на банковата система.