Кой удави Варна и Добрич?
Секция: Анализи
30 Юни 2014 10:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кой удави Варна и Добрич?

/КРОСС/Бедствията никога не се случват сами. Те биват предизвиквани.

Седем години след наводнението на Цар Калоян и две години след скъсването на язовирната стена на "Иваново" над село Бисер сега отново търсим в кого и къде е вината. Този път питаме кой е виновен за наводнението във Варна и Добрич, което отне повече от десет човешки живота.

Всичко стана за броени минути. Цял квартал потъна. След изхвърлени милиони кофи кал се показаха и труповете, и истината.

Повече от половината къщи в ромската махала на квартала са незаконни.

Според чл. 233 от Закона за устройство на територията спирането на незаконните строежи от т.нар. 4, 5 и 6 категория, в които попадат сградите с височина до 15 м, е в правомощията на кметовете на общини или районните кметове. Те трябва да подадат и сигнал до Регионалната дирекция "Национален строителен контрол". В чл. 232 от същия закон е предвидена и глоба за този, който "не изпълни или изпълни лошо или несвоевременно задължения по него", или "не вземе своевременно мерки за предотвратяване на незаконно строителство". Задължение на кметовете е и ограничаването на достъпа до незаконните постройки, както и издаването на забрана за захранването им с ток, вода, газ и т.н. Очевидно в "Аспарухово" поне през последните 15 години нищо подобно не се е случвало.

Едно от обясненията за това би било административна немарливост. Друго - политически интереси - партиите не закачат ромите в замяна на гласове на избори.

В крайна сметка наводнението разруши махалата.

След трагедията хора разказаха, че дерето било задръстен с тиня и клони, затова водата е преляла извън тесния канал, засипвайки с кал и пясък "Аспарухово".

Водата от склона над "Аспарухово" се е събирала в дере с ширина около 20 метра. При навлизането му в квартала то е било рязко стеснено и вкарано в бетонен улей с ширина не повече от 1.5 м. Придошлата по него вода е била посрещната от мост и (най-вероятно също незаконен) фризьорски салон, построен на ръба на канала. Заради наноса от отпадъци, слама и тиня водата е образувала вълна, прехвърлила е моста и се е стоварила върху къщата, от която сега не е останало нищо. В нея е бил и шестгодишният Марин, чието тяло беше открито цяла седмица по-късно.

С едно от най-непонятните градоустройствени решения на районната администрация в "Аспарухово" в ниската част на квартала отводнителното дере, преминаващо през ромската махала, е прекъснато. После то преминава в улица. Според Закона за водите обаче деретата са част от системата за постоянна защита от наводнения и "природни бедствия, причинени от води". Според същия закон тяхната поддръжка се извършва от собствениците на терените, в които се намират - в конкретния случай районната администрация в "Аспарухово".

Според WWF хората са по-виновни от дъждовете за наводненията

Пролетните дъждове ще продължат да причиняват наводнения, докато реките биват стеснявани, а инфраструктурата около тях е остаряла и опасна, обяви организацията WWF по повод на няколкото тежки наводнения в последните дни. Повечето диги и част от мостове у нас са построени прекалено близо до реките. Така вместо да предпазват от наводнение, те предизвикват повишаване на водните нива и създават предпоставки за бедствия.  Погрешно се внушава на обществото, че почистването на деретата и коритата означава изсичане на дървета. Всъщност боклуците и ниските храсти, които израстват на мястото на отсечените крайречни гори, могат да бъдат далеч по-опасни, твърдят експертите.

В началото на миналата седмица ИА КРОСС попита читателите си за тяхното мнение. Зададохме въпроса „Кой е виновен за наводнението във Варна?" и 51.6 % отговориха - местната власт. 17.8 на сто пък смятат, че виновна е държавата, в лицето на институциите. Според 9.4 % вината си е на местните хора.

Според 19.2 на сто основен виновник са климатичните промени. А 2.1 % отговарят: Виновни няма.

Ден след страшното наводнение местната власт, в лицето на кмета Портних, обвини държавата, а държавата, в лицето на вицепремиера Йовчев - варненския градоначалник. В търсенето на вина възникна казусът: „Няма държава или няма кмет".

Днес, повече от седмица след трагедита, „Аспарухово" е обезлюдено. 1000 души бяха евакуирани, за да могат багери да събарят опасните сгради. Доброволци продължават да помагат на останалото местно население да възвърне домовете си в приемлив за живот вид. Продължават и огледите и установяването на щетите.

Окръжна прокуратура-Варна образува досъдебно производство за смъртта на 11 варненци, загинали при наводнението в града. Производството е по чл. 123 от Наказателния кодекс - убийство поради незнание или немарливост при упражняване на длъжността, предвижда до 5 години затвор.

В хода на разследването ще се установят причините и обстоятелствата, при които е настъпила смъртта на хората по време на природното бедствие в кв. "Аспарухово".

В резултат на проливните дъждове трима души загинаха и в Добрич.

Зам.-окръжният прокурор на Варна Радослав Лазаров обясни, че в хода на разследването квалификацията на престъплението може да бъде променена. „Досъдебното производство е започнало още вчера, когато са проведени неотложни следствени действия. Тази сутрин действията продължават. Нещата са изключително сложни като фактология", обясни прокурор Лазаров.