/КРОСС/В медиите се появи информацията за хепатит А в морето. Лекарите алармираха за това след наводненията във Варна.
"Много малко вероятно е в морето да се заразиш с хепатит А по няколко причини. Първо, в морето той е в много малко количество. Второ, силното слънце убива вируса и досега няма описан случай на епидемия от морска вода. Трето, вирусът трябва да проникне в организма, той не преминава през кожата. Моля да не се тиражира това, защото ще отблъсне туристите по нашето Черноморие", обясни в сутрешния блок на Нова тв проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Игнорират се инфекциозните заболявания у нас. Мисли се само за хроничните заболявания, докато инфекциозните се лекуват за кратко. Именно затова не се обръща внимание на тях", допълни той.
"60% от всички случаи на остър хепатит А в Европа са в Румъния и България. До колко е възможно човек да се зарази, къпейки се в морето, колегите ще кажат - вероятно не е възможно", коментира от своя страна хепатологът проф. Красимир Стоянов от УМБАЛ „Св. Иван Рилски".
Той посъветва, след като излезем от морето, да се изкъпем на душовете. Добре е да се мият ръцете преди всяка консумация на плажа. Личната хигиена трябва да се вдигне на много високо ниво, поясни проф. Стоянов.
На живо от Варна екип на Нова телевизия се срещна с д-р Светла Станева от Регионалната здравна инспекция в града, която коментира състоянието на морската и питейната вода в града след бедствието в „Аспарухово".
"Не бива да изключваме риска от чревни инфекции. Зачестихме взимането на проби и за питейна, и за морска вода. От морската вода пробите, взети вчера, ще бъдат отчетени в петък. Рискът е предвидим и лечебните заведения са готови да диагностицират", коментира д-р Станева.