Несебър може да е домакин на на конгреса за световно наследство през 2017г.
Секция: КУЛТУРА
01 Юли 2014 09:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Несебър може да е домакин на на конгреса за световно наследство през 2017г.

/КРОСС/Генералният секретар на Организацията на градовете Световно наследство /ОГСН/- Денис Рикард посети община Несебър, за да се запознае отблизо с новата визия на града, както и с мероприятията които общинската администрация прави, за да запази във времето, културно-историческото си наследство. Той бе посрещнат от кмета на Несебър - г-н Николай Димитров, зам. кмет "Бюджет и финанси" - Иван Гургов, зам.кмет „Туризъм и търговия" - Лазар Япаджиев и от началник отдел "Несебър - Световно наследство" - Златин Чаушев, пред портите на Стария град. След повеждането на работна среща, г-н Димитров придружи високопоставения си гост по туристическия маршрут „Духовен Път" по проекта „Вяра в Несебър".

След посещението на част от дипломатическия корпус, това е поредната визита на високо равнище, на която се обсъдиха актуални теми и въпроси. Коментираха се някои проекти, както и най-различни варианти за още по-пълноценно съдействие между Несебър и Организацията на градовете Световно наследство. Г-н Димитров запозна своя гост с интересни факти за Несебър, като изтъкна и голямата посещаемост на града, която е от близо 30-40 хил. туристи на ден, като те достигат около 100 хил. на 15 август - празника на град Несебър.

Г-н Рикард пък определи града, като уникален и коментира възможността му да стане евентуален домакин на конгрес на ОГСН през 2017г., като каза, че: „Конгресите са два типа - регионален и световен. Града е напълно достоен и има възможност да е домакин на регионален конгрес, поради близостта на летището, инфраструктурата, която отговаря на изискванията и легловата база за настаняването на достатъчно гости, така че от това, което видях досега, мисля че града е напълно достоен дори за световен конгрес". Г-н Рикард също така изтъкна, че за него основен критерии е самият град и хората да имат истинско желание да живеят с това наследство, да се грижат за него и това е едно от нещата, които са му направили най-добро впечатление. Той добави, че местните хора са благоразположени и оценяват това, което имат и с общи усилия се опитват да го запазят. Впечатление у него е оставило и съпричастността към самата организация и че Несебър е много активен, като вече 30 год. участва в конференции и конгреси.

Г-н Рикард е успял да посети българско село и да се запознае отблизо с фолклора ни, както и с някои традиционни български ритуали като нестинарството, видял е народни носии и танци, опитал е от нашата кухня и е останал силно впечатлен от богатствата с които разполагаме.
Организацията на градовете световно наследство е основана на 8 септември 1993 в град Фес, Мароко. В организацията членуват 250 града, част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, а Несебър е единственият български град в този списък, като той е и сред основателите на Организацията на градовете на световно наследство.
Поредното посещение от такъв ранг доказва и затвърждава името на Несебър, както сред градовете Световно културно наследство, така и като световна ценност, защото Несебър със своите природни и културно-исторически забележителности е перлата в короната на Българското самочувствие.