/КРОСС/ С Италия споделяме много сходни позиции по редица въпроси от дневния ред на Европейския съюз. България ще подкрепя според възможностите си постигането на целите на италианското председателство на ЕС и ще продължи активно да участва в европейската политика. Това заяви министър Кристиан Вигенин на публична дискусия на тема „ЕС по време на италианското председателство и къде е България", организирана от ПанЕвропа България, съвместно с Атлантическия клуб.
От своя страна италианският посланик в София Марко Контичели пое символично председателството на Евросъюза и предложи поглед към развитието на Европа през следващите шест месеца. Той представи на кратко и в аванс приоритетите на страната, сред които са постигането на икономически растеж и борба с безработицата, защита правата на гражданите, въпросите свързани с миграцията, засилване на глобалната роля на ЕС.
В изказването си министър Кристиан Вигенин се спря на основните приоритети за българската страна в контекста на италианското председателство. „За нас е изключително важно през следващия мандат на европейските институции да предотвратим фрагментация и разделения вътре в ЕС. Вярвам, че споделяме обща визия с Италианското председателството на Съюза и имаме общи цели да запазим интегритета, междуинституционалния баланс и да зачитаме общностния подход", подчерта той.
България споделя с италианското председателство общо виждане относно продължаване на политиката на разширяване на ЕС, която остава силна мотивираща сила за осъществяване на реформи в съседните ни страни на Западните Балкани и трябва да заема приоритетно място в европейския дневен ред.
В областта на енергетиката България ще подкрепи усилията на италианското председателство да се постигне баланс между енергийните и климатични цели и целите за конкурентоспособност и сигурност на доставките. Подкрепяме акцента, който италианското председателство поставя върху диверсификацията на пътищата и източниците на енергийни доставки чрез бърза реализация на подбрани инфраструктурни проекти за внос на енергийни ресурси и изграждане на реверсивни връзки, посочи министър Вигенин. По думите му, всички проекти, които имат потенциал да допринесат за диверсификацията на източниците и маршрутите, следва да се разглеждат като част от мерките за подобряването на енергийната сигурност.
Външният министър заяви и подкрепа за намеренията на Италия да постави сред основните си приоритети борбата с нелегалната миграция, охраната на границите на Съюза и прилагането на Общата европейска система за убежище. Според нас основен акцент трябва да се постави върху мерките за засилване на солидарността по отношение на държавите-членки, подложени на най-силен натиск, отбеляза той. В същото време е особено важно да се вземат мерки срещу същинските причини за миграционните потоци, подчерта Кристиан Вигенин.
Важен въпрос за нас, по който очакваме продължаването на активните дискусии с европейските ни партньори през есента на 2014 г., е присъединяването на България към Шенгенското пространство. Страната ни изпълни всички условия и изисквания за членство в Шенген. В контекста на увеличен миграционен натиск върху външните граници на Съюза доказахме, че сме сериозен и надежден партньор, който изпълнява всички отговорности на шенгенска държава-членка, заяви министър Вигенин.
И по отношение на темата за постигане на икономически растеж и заетост италианското председателство ще може да разчита на подкрепа от българска страна. Постигането на баланс между мерките, целящи фискална дисциплина и тези за постигане на растеж и заетост е от изключителна важност, бе категоричен външният министър.
През изминалите шест месеца българското правителство и МВнР работиха в тясна координация в гръцкото председателство, постигайки добър диалог и сътрудничество. Вярвам, че те ще продължат и с италианското председателство и ще можем заедно да постигаме положителни резултати - както от полза за ЕС, така и за България, заяви в заключение министър Кристиан Вигенин.