Огнян Минчев: Няма вестник или списание, в което не може да се направи платена публикаци
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Юли 2014 12:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Огнян Минчев: Няма вестник или списание, в което не може да се направи платена публикаци

/КРОСС/Няма вестник или списание, в което не може да се направи платена публикация. В това отношение нашите македонски братя са се учили на дипломация от Белград, а не от традиционно куция ПР на българската държава.

Това пише във Фейсбук профила си политологът Огнян Минчев по повод публикуваната в дипломатическото списание Le Monde diplomatique спорна статия, подписана от Лоран Жеслин и озаглавена „Братска страна и сестрински език", посветена на взаимоотношенията между България и Македония, и с подзаглавие „България не престава да оспорва македонската самостоятелност". Статията е придружена от множество исторически карти, които недвусмислено илюстрират принадлежността на географската област Македония към българското национално пространство в миналото, но независимо от това в нея се говори за „македонски книжовен език" и за неговата история.

Огнян Минчев коментира:

Едва ли читателите на Monde Diplomatique ще проявят някога интерес към подозрително дълбоките - все по-дълбоки корени на "македонскиот идентитет". Още по-малък е шансът чиновниците в Брюксел да започнат ентусиазиран дебат дали император Василий е Българоубиец или "Македоноубиец". Тези спорове са за академичната аудитория. За политическите кръгове и за общественото мнение е по-важно да се покаже простото сравнение между официалните държавни доктрини на Скопие през последните 70 години. 1945 - 1990 г. - Македония - славянски народ с обособена идентичност от Средновековието насам. 1990 - 2014 - Македония - горд наследник на античната македонска държава на Филип и Александър. 2007-8 - 2014 - Македония - палеонтологична реалност, доказателства за "македонски идентитет" - от 30000, 50000, 70000 години, Македония - родоначалник на бялата раса и т.н. Не че брюкселската администрация и политическа класа ще вникне в интелектуалните фосили на официозния македонизъм, но ще трябва да се информира за абсурдността, чрез която търси държавно-политическа легитимация една страна - кандидат за членство. Мисля, че е непродуктивно да се извеждат на европейско политическо равнище спорове като този за езика на съвременното македонско общество и държава. Официалният език е изкуствен конструкт - дотам изкуствен, че днес официално съществуват отделни сръбски, хърватски и босненски езици, готви се за официализиране черногорски. 70 години съществуване на македонска (прото)държава - югославска република и независима Македония след 1990 г. са достатъчен срок за да се произведе официален език. Какви са неговите основания е езиковедски дебат, който ние губим, ако системно го превръщаме в политически. Мисля, че най-важният елемент на официалната българска позиция трябва да бъде категоричната подкрепа за съществуването, стабилността и гарантираното европейско бъдеще на македонската държава. При условие, че Скопие уважава и спазва нормите на междудържавно общуване в Европа. Воденето на измислени археологически и палеонтологични спорове на държавно равнище не е част от тези норми.