Имаме средно по 2,5 телевизора у дома
Секция: Технологии
03 Юли 2014 11:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Имаме средно по 2,5 телевизора у дома

КРОСС/78% от българите гледат телевизия всеки ден, показва проучване, направено от социологическа агенция BluePo!nt по поръчка на LG Electronics България. Едва 4% гледат телевизия по-рядко от веднъж седмично. Българинът има средно по 2 телевизора и половина в къщата си, като 85% от българите имат повече от един приемник.

Размерът на екрана е най-важен за 2/3 от българите. За почти толкова хора (63,3%) от най-голяма важност е дисплеят на телевизора. За близо половината от запитаните с най-голяма важност е качеството на картината като цяло. „Обяснимо е желанието на потребителите телевизорът да бъде преди всичко най-добър в основното си приложение - осигуряването на картина с добро качество. Затова производителите на телевизори в световен мащаб създават успоредно различни технологии, с които да осигурят търсеното качество", коментира резултатите Иван Иванов, изпълнителен директор на LG Electronics България. „В последните години се наложиха OLED телевизорите и UltraHD телевизорите - две съвършено различни технологии, но и двете даващи желаната прецизност на картината. Все по-близо сме до съвършенството. Представете си - 4K UltraHD телевизорите са с 4 пъти по-висока детайлност от Full HD", обяснява г-н Иванов.

93% от хората искат телевизорът да може да се свързва с компютър, лаптоп, таблет или смартфон. Най-желаната функционалност при телевизорите, даваща възможност за безжично пренасяне на мултимедията от всяко от тези устройства на телевизора, е позната като Smart Share при телевизорите LG. Почти толкова са и българите, които мечтаят телевизорът да се управлява с гласово разпознаване и чрез жестове. „Може би някои от хората не знаят, че магическото дистанционно вече е измислено и се казва Magic Remote", коментира Иван Иванов от LG Electronics България.

Най-важното предимство на SMART телевизорите за почти 1/5 от българите е достъпът до Интернет. След тях се нареждат многото допълнителни функции и възможности, които са важни за 15,5% от хората, както и удобството и практичността на телевизорите от ново поколение, които са важни за 12,5% от хората. Пример за иновативно решение за трите най-ключови според хората характеристики на SMART телевизорите e използването на нова улеснена и по-интуитивна операционна система, каквато е WebOS Smart TV, използвана за новите модели на LG през 2014 г.

Направеното проучване показва и разлика в предпочитанията на жените и мъжете. За изненада или не, оказва се, че българският мъж имат повече изисквания към телевизора от жената. Жените имат по-високи изисквания от мъжете само по отношение на размера на телевизора (68.5%) и свързаността му със смартфона и лаптопа (22.2%). За мъжете в много по-голяма степен са важни входно-изходните интерфейси, честотата на опресняване на картината, времето за реакция, ъгълът на видимост, разделителната способност. Иновациите при телевизорите са продиктувани от всички тези особености на потребителското търсене. Водещите марки телевизори все повече започват да се отличават от конкурентите си, удовлетворявайки и най-малките и необичайни потребителски капризи, за да осигурят уникално зрително преживяване у дома. Например, ъгълът на видимост и осигуряването на отлична видимост на екрана от всеки ъгъл в стаята е водещата причина LG да създаде първия в света извит OLED телевизор.

„Любопитен факт е, че енергийният клас, разделителната способност и размерът на екрана са по-важни за хората, които не са доволни от телевизора си, отколкото за тези, които са доволни. На настоящия етап от развитието на телевизионната индустрия тези характеристики са просто задължителни. Може би затова SMART функциите, възможността за 3D конвертиране и входно-изходните интерфейси са по-важни за хората, които са доволни от телевизора си, отколкото за тези, които не са. Просто те вече познават приложението на всички тези допълнителни екстри и функции и знаят колко важна част от зрителното преживяване са те", споделя г-н Иванов.