Протест срещу проявите на омраза и бездействието на прокуратурата по тях
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Юли 2014 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Протест срещу проявите на омраза и бездействието на прокуратурата по тях

/КРОСС/Протест срещу множеството случаи на проява на омраза в българското общество и бездействието на прокуратурата по тях се организира утре, 4 юли, от 11.30 ч. до 12.30 ч. пред Съдебната палата в София. Поводът за инициирания от различни граждански организации протест са системните откази на прокурори да разследват расистки мотиви при престъпления срещу роми, имигранти, бежанци и чужденци.

Ще бъде връчено и протестно писмо до главния прокурор на Република България г-н Сотир Цацаров с копие до председателя на Върховния касационен съд професор Лазар Груев и омбудсмана на Република България г-н Константин Пенчев.

Ще бъде внесен и сигнал срещу общинския съветник във Варна Костадин Костадинов, който нарече пострадалите от наводнението в квартал „Аспарухово" „паразити" и „нечовешка сган".
През последната година се наблюдава значително нарастване на броя на хората, които са обект на вербални и физически нападения заради цвета на кожата си или етническия си произход, но това не се отчита от прокурорите при определянето на правната квалификация на деянията. Престъпленията от омраза действително засягат широк кръг от лица, а не само отделните жертви, към които са насочени. Те са форма на обществено опасна агресия със значителен деструктивен потенциал. Затова тези престъпления трябва да бъдат ясно идентифицирани и разграничени от сходни престъпни състави.

Пример за това е отказът на български прокурори да разследват расисткия мотив при нападението над суданския гражданин Насредин Абду в София, което стана повод България да бъде осъдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Осъдителната присъда беше постановена на 11 март 2014 г. Съдът е категоричен, че:
„да се третират расистки мотивираните насилия наравно с дела без расистки елемент е равносилно на затваряне на очите пред специфичната природа на актове, които са особено разрушителни за основните права", посочват организаторите.