150 години от рождението на Учителя Петър Дънов
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Юли 2014 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
150 години от рождението на Учителя Петър Дънов

/КРОСС/На 12 юли се навършват 150 години от рождението на един голям българин и духовен Учител на хиляди хора по света - Петър Дънов. 

Учителя Петър Дънов е създател на единственото по рода си самобитно българско учение, следвано, ценено и тачено от последователи в над 50 държави. Според западно-европейски изследователи българският духовен Учител се разглежда като едно от най-значителните европейски културни явления на миналото столетие, а българите се назовават народа на Дънов.

Не случайно в националната класация Великите българи Учителя Петър Дънов е на второ място след Апостола.
По случай юбилея се организират Дни на Учителя Петър Дънов. В седмицата на честванията ще се организират разнообразни събития, лекции и дискусии.

Кулминацията на събитията ще бъде Тържественият концерт в зала България на 11 юли, 19 ч., с участието на Софийска филхармония, Филхармоничен хор "Светослав Обретенов", солистите Гиргина Гиргинова, Виолета Радомирска, Георги Султанов и Мартин Цонев. Диригент на концерта ще бъде Йордан Камджалов - генерален директор на операта, филхармонията и фестивала в Хайделберг.
Събитието е под патронажа на ЮНЕСКО, Министерство на културата и г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на София.

Ето и програмата на Дните на Учителя 7 - 13 юли 2014 г.

7 юли, 19.00 ч. София, Дом на архитекта, Кракра 11 Възможностите за щастие - актуални методи за трансформиране на състоянията на човешкото съзнание, дадени от Учителя. Дискусия с участието на Андрей Грива, Моника Балаян и Йоана Стратева.

8 юли, 18.00 ч. Градината на Учителя в София
Документална фотоизложба, разказ за интересната история на градината и работа с цветята. Водещ Елена Андреева.

9 юли, 19.00 ч. София, Дом на архитекта, Кракра 11
Духовното и културно наследство на Учителя Петър Дънов, представено от Галя Герасимова и Йордан Камджалов.

10 юли, 19.00 ч. София, Дом на архитекта, Кракра 11
За разпространението на Учението в чужбина - разговор с Марта Александрова, Йоана Стратева и др.

11 юли, 19.00 ч. София, Зала България
Тържествен концерт под патронажа на ЮНЕСКО, Министерство на културата и г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на София.
С участието на Софийска филхармония, филхармоничен хор "Светослав Обретенов" и солисти: Гиргина Гиргинова - сопран, Виолета Радомирска - алт, Георги Султанов - тенор, Мартин Цонев - бас.
Диригент Йордан Камджалов

12 юли, 6.00 ч. Празничен наряд по случай 150 години от рождението на Учителя
12 юли, 12.00 ч. Отче наш - обща молитва
12 юли, 18.00 ч. Културен дом - Красно село
Празничен концерт с ръководител Петър Ганев
13 юли, Витоша - Обща братска екскурзия до местността Яворови присои - изходен пункт - х.Алеко, 08.00 часа

Петър Дънов произхожда от род на български възрожденци. Ражда се на 11 юли 1864 г. в с. Николаевка, край Варна, завършва теология и медицина в Бостънския университет. Завръща се в България и публикува първата си книга „Науката и възпитанието". През 1897 г. със свои съмишленици основава във Варна Общество за повдигане религиозния дух на българский народ, прераснало през следващите години в Общество Бяло Братство. В продължение на 40 години той извършва колосална проповедническа дейност в цялата страна и най-вече в град София. През 1914 г. Петър Дънов изнася първата си публична беседа на ул. Опълченска № 66, по-късно основава селището Изгрев, където с хиляди свои последователи създава единствения в българската история модел за съвместен братски живот.
Завършва земния си път на 27 декември 1944 г. в София. Тялото му е положено в градина на Изгрева, превърнала се в място за поклонение на хора от цял свят и обявено за паметник на културата.
Културното и духовно наследство, оставени от Учителя е сред най-значимите в България: повече от 5000 лекции, 150 произведения авторска музика и танцът Паневритмия, превърнал се във визитна картичка на България в целия свят.
В националната кампания на БНТ Великите българи през 2007 г. Учителят беше избран за втори, след Апостола.
Отзвукът отвъд граница от учението на П. Дънов започва още през 30-те години на XX век. Първоначално е насочен към Франция, Русия и Прибалтика, по-късно се разпространява в Канада, САЩ, Англия, Германия, Испания, Швейцария, Конго, Индия, Австралия, Бразилия, Япония и други.
Днес Петър Дънов е най-издаваният и превеждан български автор, а песните и молитвите, които е дал се изпълняват на чист български език от хиляди хора по целия свят.
Според западноевропейски изследователи българският духовен Учител се разглежда като едно от най-значителните европейски културни явления на миналото столетие, а българите се назовават народът на Дънов. Днес, с актуалната тенденция към обединена Европа, учението му се оказва един от възможните начини за сближаване и взаимно проникване на Западната и Източната култури. Учителят П. Дънов е както космополит, така и самобитно явление в българската култура.