БАН стартира два нови експертимента в Космоса
Секция: Наука
03 Юли 2014 15:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БАН стартира два нови експертимента в Космоса

/КРОСС/ През месец юли 2014 г. в Космоса ще стартират два нови експеримента с апаратура, разработена с участието на учените от секция „Слънчево-земна физика" на Института за космически изследвания при Българска академия на науките.

Единият експеримент ще започне на 19 юли 2014 г. и ще се реализира чрез спектрометър-дозиметъра на космическа радиация РД3-Б3, който ще бъде внедрен на космическия кораб „Фотон М" №4. Приборът е разработен заедно с Института по медико-биологични проблеми на Руската академия на науките (РАС) по програмата за фундаментални космически изследвания между БАН и РАС. С него ще се изследва натрупването на дозата от космическо йонизиращо лъчение в спътника, на който ще се намират и биологични обекти. Биологичната част от мисията на „Фотон М" №4 включва тритони, с помощта на които ще се изследват последиците от микрогравитацията върху тялото на възрастни животни, а също така и тяхното сексулно поведение и ембрионално развитие. В момента на космодрума „Байконур" се подготвя стартът на космическия кораб „Фотон М" №4.

Вторият експеримент ще стартира на 24 юли 2014 г. с изстрелването на нови модули на платформата EXPOSE-R2 от космодрума „Байконур", която ще бъде инсталирана на Международната космическа станция на 21 август 2014 г. На платформата ще се провеждат експерименти с химически и биологически обекти, при които ще бъде изследвано въздействието на условията в открития космос в продължение на година и половина, след което ще бъдат върнати на Земята. Сред апаратурата на платформата EXPOSE-R2 ще бъде и приборът R3DR, който представлява миниатюрен спектрометър на дозата космическа радиация. Той е разработен през 2007 г. от български учени съвместно с Университета в Ерланген, Германия.

Приборите, с помощта на които ще се осъществяват двата космически експеримента, са разработени от екип от учени от секция „Слънчево-земна физика" на Института за космически изследвания - проф. дфн Цветан Дачев, гл. асистент Борислав Томов, гл. асистент Юрий Матвийчук и инж. Пламен Димитров.