/КРОСС/ "Учениците от началния курс да повтарят класа, ако не са придобили необходимите знания. Тази позиция застъпват повечето участници в интернет-допитване, проведено от Министерството на образованието по различни спорни въпроси около проектозакона за училищното образование", съобщи министър Анелия Клисарова. В момента децата от първи до четвърти клас не повтарят учебна година.
"60 на сто от участвалите в допитването смятат, че учениците от началния курс трябва да получават оценки, както е и сега. Останалите са на мнение, че това по-скоро стресира децата. Повечето от анкетираните мислят, че не е нужно да се провежда национално въшно оценяване след 4 клас", каза министър Клисарова.
"Основно от външното оценяване мен ме учуди, че учителите не го искат, казвам като резултат, в 54 %, защото това външно оценяване не е предназначено към децата. То е по-скоро към нашата система. Ние не го правим да правим стрес на децата", каза още министърът.
"Един от най-сериозните въпроси в анкетата - кога да се завършва основното образование, показва, че най-малко е посочен отговорът - след 9 клас, така че това вече няма смисъл да се обсъжда", добави Клисарова.
"Виждате колко са близки резултатите. Първи-осми, първи-седми клас. Най-големия дял, който е казал, че държи да бъдат осми клас, са предимно учители, хора предимно от малки населени места в активната възраст между 30 и 40 години. По-младите хора - до 29 години, са отговорили, че предпочитат до седми клас", поясни тя.
На въпроса какви санкции трябва да бъдат налагани на учениците, най-много са отговорите: „Изключване от училище", „полагане на обществено-полезен труд", „финансова глоба за родителите". Макар и само 0,2 % се предлага и това учениците да бъдат бити. Повечето от анкетираните смятат, че учителите и директорите трябва да се атестират всяка година, както и че е необходимо да се въведе мандатност на училищните директори, предава БНР.