Повечето участници в допитването на МОН искат учениците от началния курс да повтарят
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Юли 2014 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Повечето участници в допитването на МОН искат учениците от началния курс да повтарят

/КРОСС/ "Учениците от началния курс да повтарят класа, ако не са придобили необходимите знания. Тази позиция застъпват повечето участници в интернет-допитване, проведено от Министерството на образованието по различни спорни въпроси около проектозакона за училищното образование", съобщи министър Анелия Клисарова. В момента децата от първи до четвърти клас не повтарят учебна година.

"60 на сто от участвалите в допитването смятат, че учениците от началния курс трябва да получават оценки, както е и сега. Останалите са на мнение, че това по-скоро стресира децата. Повечето от анкетираните мислят, че не е нужно да се провежда национално въшно оценяване след 4 клас", каза министър Клисарова.

"Основно от външното оценяване мен ме учуди, че учителите не го искат, казвам като резултат, в 54 %, защото това външно оценяване не е предназначено към децата. То е по-скоро към нашата система. Ние не го правим да правим стрес на децата", каза още министърът.

"Един от най-сериозните въпроси в анкетата - кога да се завършва основното образование, показва, че най-малко е посочен отговорът - след 9 клас, така че това вече няма смисъл да се обсъжда", добави Клисарова.

"Виждате колко са близки резултатите. Първи-осми, първи-седми клас. Най-големия дял, който е казал, че държи да бъдат осми клас, са предимно учители, хора предимно от малки населени места в активната възраст между 30 и 40 години. По-младите хора - до 29 години, са отговорили, че предпочитат до седми клас", поясни тя.

На въпроса какви санкции трябва да бъдат налагани на учениците, най-много са отговорите: „Изключване от училище", „полагане на обществено-полезен труд", „финансова глоба за родителите". Макар и само 0,2 % се предлага и това учениците да бъдат бити. Повечето от анкетираните смятат, че учителите и директорите трябва да се атестират всяка година, както и че е необходимо да се въведе мандатност на училищните директори, предава БНР.