Доц. Лозанов: Текстът за говоренето срещу банките трябва да се прецизира
Секция: Интервюта
04 Юли 2014 10:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. Лозанов: Текстът за говоренето срещу банките трябва да се прецизира

/КРОСС/След банковата криза от Българската народна банка поискаха включването на нов текст в Наказателния кодекс, който предвижда затвор от две до пет години за разпространението на заблуждаваща или невярна информация за банки или финансови институции, които могат да доведат до паника сред населението.

Срещу формулировката на текста вече реагираха правозащитници и журналисти. Те предупреждават, че в опита да се наложи тежко наказание за разпространяване на информация за банките може да се окаже, че единствената жертва е свободното слово.

Съдии, пък дадоха своята гледна точка как може да се прецизира текста така, че журналистите да се чувстват свободни да анализират и коментират случващото се в банковата система

При разглеждането в комисия на предложената промяна в Наказателния кодекс депутатите от БСП гласуваха с „въздържал се", докато от ДПС и ГЕРБ бяха готови да предложат в парламента един доста рестриктивен текст.

От СЕМ призоваха преди дни тестът на предлаганата законодателна промяна да се прецизира.

Ние искаме текстът да се отнася само до онези, от които тръгва невярната информация, а не просто анонимното разпространение да бъде обект на санкция. Тогава това е само база за автоцензура, коментира пред БНР председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов. Според него е грешна надежда, че ако се затвори възможността медиите да говорят по една тема и се остави тя да се върти като слух от уста на уста, е по-малко опасно за банките.

Мълчанието на институциите е опасно в такава ситуация. Но трябва да се внимава да не влизат случайни гласове или тролове, които имат за цел чрез медиите да постигнат друг ефект. Институциите не бива да казват "медиите са виновни", а да посочат конкретния виновник за проблемите с банкит, смята доц. Лозанов.

Той коментира и случващото се в ТВ7. На сайта на телевизията снощи беше публикувано следното съобщение: В офисите на TV7 нахлуха дузина татуирани охранители заедно с назначен временен синдик. Това действие е продължение на рейдърската кампания от страна на "Ноу фрейм медия България" ЕАД, която от броени дни е собственост на Николай Бареков и неговото искане за обявяване на ТV7 и BBT в несъстоятелност.

Според председателя на СЕМ ако някой има претенции трябва да ги търси по законов път, а не не физически да се разправя. Физическата битка с медия ми напомня времето, когато „Атака" бяха нахлули в редакциите на вестници.

Според Иван Бондоков от Move.bg това, което се случва в ТВ 7 не е хубаво. Каквато й да е телевизията, аз все още вярвам, че хората, които работят там са професионалисти.

За законодателната инициатива да се криминализира разпространяването на невярна информация за банките той коментира, че това не е нормално, тъй като съществува изконното гражданско право за свободно изразяване. Според Бондоков подобна инициатива не кореспондира с Конституцията.