/КРОСС/Честно казано, когато МОН обяви в сайта си анкета по теми, свързани с бъдещия закон за училищното образование, това не ме възторгна особено. Толкова години го нищим този все бъдещ закон, че ми се провидя просто поредното му отлагане. Признавам - не съм била права. Поне от 5 години насам на не един форум или среща са били поставяни тези въпроси, някой си каже своето лично всъщност мнение и дотам. Когато на власт дойде ГЕРБ, новият закон бе твърдо обещан като пръв приоритет, после го забравиха и чак в началото на четвъртата година от управлението си го вкараха в парламента - колкото да взривят десетки възражения с доста свои абсурдни идеи - като например да заличат елитните български математически гимназии. Времето на оня парламент не стигна да бъде приет законът, който налагаха по техен си маниер - силово.
Сега обаче върху министър Клисарова се изсипаха кофи упреци, че за няма една година управление не е успяла да предложи закона. Не че е хубаво, дето го няма. Но закон за просветата се приема с консенсус - и политически, и професионален, иначе е безсмислен и вреден. А явно е, че по някои въпроси непрекъснато се лансират противоположни мнения - лични всъщност мнения. Сега за пръв път анкетата на МОН събра вижданията на родители и учители, чието обобщаване дава що-годе представа за доминиращото мнение на общности. И става доста ясно какво мисли мнозинството по спорните досега въпроси. Не може да се обезличават математическите гимназии в кюп с всички останали общообразователни училища. Напротив - трябва да се обособят като специализирани по подобие на спортните и художествените. Не бива да се удължава основното образование до ІХ клас (каквато идея имаше проф. Клисарова), а най-вероятно трябва да си остане до VІІІ. Трябва да има по всеки предмет не три, а един учебник - при това написан според разбираема учебна програма. Трябва двойкаджиите в отделенията да повтарят ІІІ и ІV клас и трябва да им се пишат оценки, понеже постъпването им неграмотни в V клас е още по-зле. Не е разбрало обществото защо се прави препитване на децата след ІV клас и очевидно в закона смисълът му трябва да се разпише ясно. Не бива безразборно и без контрол всеки да си прави частни занимални. Не може да се иска от малките училища да създават собствени звена за работа с деца с проблеми. Не може деца да се държат в клас като в джунглата и да не им се налагат санкции. И т.н.
И ето че в момента има повече яснота как да се разпишат спорните досега теми в закона. За да бъде приет и изпълняван от хората, които засяга. Е, пак няма време политиците да послушат хората - този път сваляме правителство и парламент, понеже някои получават гърчове, ако са извън властта. Дано следващото правителство използва това, което сме написали, и анкетата, която направихме, пожела вчера министърката. Наистина - дано от октомври не се завърти въртележка от нулата.
Източник: "Дума"