Актуална информация за качеството на водите по Черноморското крайбрежие
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Юли 2014 16:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Актуална информация за качеството на водите по Черноморското крайбрежие

/КРОСС/ Във връзка с обилните валежи през месец май и юни т.г. и възникналата извънредна ситуация в района на гр. Варна и други райони в страната, Министерство на здравеопазването своевременно с писмо № 16-00-147 от 206.2014г. даде необходимите указания по отношение контрола и действията, които следва да се предприемат от регионалните здравни инспекции за недопускане повишаване на здравния риск и ограничаване възникването и разпространението на епидемични взривове и епидемии, вследствие наводненията.

Специфични указания са изпратени на регионалните здравни инспекции - РЗИ Добрич, Варна и Бургас по отношение предприемане на действия при евентуален риск, свързан с влошаване качеството на водите за къпане, в т.ч. по отношение провеждането на мониторинга на водите за къпане в зоните за къпане по Черноморското крайбрежие.

Мониторингът на водите за къпане в Република България се извършва изцяло в съответствие с европейските и национални изисквания (Директива 2006/7/ЕО за управлението качеството на водите за къпане, респ. Наредба № 5 за управление качеството на водите за къпане), провежда се минимум два пъти месечно във всяка зона за къпане, а при необходимост при извънредни ситуации и по-често. Компетентен орган по прилагане на европейското законодателство в областта на водите за къпане в страната е Министерство на здравеопазването и посочените по-горе три регионални здравни инспекции по отношение Черноморското крайбрежие.

Резултатите от проведения мониторинг през м. май и юни, от трите РЗИ не показват съществено отрицателно повлияване качеството на водите за къпане като цяло, вследствие обилните валежи през тези месеци. Получените стойности по изследваните микробиологични показатели в зоните за къпане са в съответствие със задължителните, а в по-голямата част от зоните дори и с по-строгите препоръчителни изисквания към качеството на водите за къпане и къпането в тях не представлява риск за здравето за населението и туристите, летуващи на българското Черноморие.

До настоящия момент единствено при извършен анализ на проба вода от 30.06.2014г. от една зона за къпане - „Офицерски плаж", гр. Варна е констатирано надвишаване на нормите, поради което веднага след получаване на резултатите, РЗИ Варна е наложила временна забрана за къпане в тази зона и своевременно е уведомила за това населението, областните и общински власти. При подобряване качеството на водите за къпане, доказано с лабораторен контрол, къпането в тази зона отново ще бъде разрешено.

Следва да се отбележи, че в тази зона за къпане и друг път (през предходни години) са констатирани проблеми с качеството на водите за къпане. Основна причина за това е вливането в района на зоната за къпане на т.нар. „Шокъров канал", който събира дъждовни води от част от гр. Варна и вилни зони около града, вероятно и от нерегламентирано включени в него фекално-битови отпадъчни води. Проблемът е поставян многократно на вниманието на институциите на областно и общинско ниво в гр. Варна, от които зависи решаването на този проблем.

Пробите морски води от съседните зони за къпане в района на гр. Варна („Бриз-3 Буните", „Централен плаж", „Южен плаж" и кв. „Аспарухово"), не показват отклонения от задължителните изисквания, и използването им за къпане не представлява опасност за здравето на хората.

Във връзка с появилите се в медиите съобщения и коментари по отношение опасността от заразяване с хепатит А при ползването на водите за къпане, следва да се отбележи следното:

Съгласно съвременните разбирания и насоките на Световната здравна организация относно безопасността на природните води за рекреация (Guidelines for safe recreational water environments) по принцип възможност за заразяване с хепатит А при ползване на природни води за къпане, плуване, водни спортове не може да бъде напълно изключена, но рискът за това е нисък и може да е от значение само при много голямо замърсяване на водите за къпане с отпадъчни фекално-битови води. Както бе посочено по-горе, съгласно резултатите от провеждания мониторинг, такова замърсяване не е налице в зоните за къпане по българското Черноморие, в които няма забрана за къпане.

Министерство на здравеопазването не е давало препоръка хората и туристите, които ще почиват на българското Черноморие предварително да се имунизират срещу хепатит А и категорично отхвърля такава необходимост.

Министерство на здравеопазването, чрез Регионалните здравни инспекции ще продължи да извършва необходимия мониторинг на качеството на водите за къпане и в случай на необходимост ще даде съответни указания и ще информира своевременно населението и летуващите на българското Черноморско крайбрежие туристи, както и компетентните органи и други заинтересовани лица и институции за предприемане на съответни мерки (вкл. и за забрана на къпането), където и когато това се налага, с цел недопускане възникване на риск за здравето на хората.