/КРОСС/ Всички трябва да гарантират работещи институции. Това категорично мнение изказа лидерът на КНСБ Пламен Димитров. И подчерта, че има определени закони, които трябва да бъдат приети, преди парламентът да бъде разпуснат.
Синдикалният лидер представи четири важни неща на вниманието на политиците, които в момента управляват държавата.
Той изтъкна, че преди правителството да подаде оставка, премиерът Орешарски трябва да излезе пред парламента и да даде отчет за финансовото състояние на държавата, както и в какво състояние са ключовите договори в енергийния сектор, да се каже и за задълженията на НЕК. Искаме обективни числа и данни, отсече той.
До следващия парламент да се посочат причините за задълженията на НЕК и поне половината от дълговете й да бъдат поети от държавата, за да се разтовари системата. Искаме партиите да кажат какво възнамеряват да правят с големите енергийни проекти, кой и с какви пари ще прави „Белене". Да се въведе мораториум върху вземането на нови решения в енергетиката, предложи Димитров.
В енергетиката има огромен проблем, който заплашва да срине икономиката.
Димитров подчерта, че е много важно още сега да бъде приет Законът за училищното образование. Той по думите му ще позволи на служебния кабинет да работи по изключително важното Споразумение за партньорство.
Народното събрание трябва да гарантира изплащането на 100% на изработените възнаграждения, за да може през тези тежки месеци на сътресения да няма проблеми.
Той изтъкна, че бюджетът на здравната каса се нуждае от актуализация. Няма как да функционира държавата, ако поне 200 млн. не бъдат гарантирани допълнително, посочи Димитров и отчете, че има преизпълнение на здравните вноски, но това не било достатъчно.
Лидерът на КНСБ за пореден път изтъкна, че е нужно укриването и неплащането на вноски да бъде криминализирано. По думите му Наказателния кодекс в момента бил отворен и няма да бъде проблем да бъде добавен един текст.
За четири години, до 2019 година, трябва да спре увеличението на пенсионната възраст, каза още той.
Предложенията ни ще бъдат представени пред партиите и президента. За изборите подготвяме още социални и трудови реформи, които ще бъдат готови най-късно до края на август, каза в заключение Пламен Димитров.
Исканията на КНСБ:
I. В областта на икономиката и финансите на страната
1. Премиерът да отчете пред парламента в какво финансово състояние правителството оставя държавата, с акцент върху: изпълнението на приходите и разходите на Бюджет 2014, рисковете от неизпълнение, бюджетния дефицит, размера на дълга и фискалния резерв.
2. Нова икономическа политика, стимулираща инвестиционната активност и ръста на потреблението, с цел - възстановяване на пазара на труда, ускорен растеж на БВП и поддържане на необходимата макроикономическа стабилност, през адекватни инструменти и философия на Бюджет 2015 г.
3. Спешни мерки за оздравяване на НЕК и финансово стабилизиране на дружеството, в т.ч. чрез допустима държавна подкрепа от бюджета. Радикални мерки за преодоляване на огромната вътрешна задлъжнялост в енергийния сектор и справедливо ребалансиране на системата, вкл. чрез предоговаряне на условията за изкупуване на енергия от ВЕИ и американските централи.
4. Ясна визия за рехабилитация на съществуващи и изграждане на нови енергийни мощности, в т.ч. ядрени. Твърдо отстояване на националните интереси за продължаване работатата по газопровода „Южен поток", с подкрепата на ЕК, стриктно спазване на европейските нормативни изисквания и при максимално участие на българския бизнес и български работници в изграждането и експлоатацията му.
II. В областта на пазара на труда и доходите от труд
1. Да се гарантира адекватно национално финансиране на активните политики и мерки на пазара на труда. Да се ускори прилагането на Националния план за изпълнение на европейската гаранцията за младежта със средства от държавния бюджет, като се извърши отчет на реализираните досега мерки и ефектите от тях.
2. Да се приме Законът за училищното образование и да стартират реформите в областта на професионалното образование, вкл. въвеждането на дуална система за обучение.
3. С Бюджет 2015 г. да се заложат параметрите на ефективна политика за повишаване на реалните доходи от труд на българските граждани, като увеличението обхване във взаимно обвързан пакет - МОД, МРЗ за страната, трудовите възнаграждения в бюджетните дейности и единните разходни стандарти в някои от тях.
4. За да се гарантира спазването на конституционното право на заплащане, съответстващо на извършената работа, искаме спешно да се промени Кодекса на труда, като се гарантира пълния размер на дължимите трудови възнаграждения и се въведе солидарна отговорност при несвоевременно или непълно изпълнение на това задължение.
III. В областта на социално-защитните системи
1. Да се предприемат следните минимално необходими мерки за подобряване събираемостта на осигурителните приходи:
1.1. Незабавно приемане на проекто-закона за изменение в Наказателния кодекс за криминализиране укриването на осигурителни задължения;
1.2. Активизиране ревизионната дейност на НАП по отношение на осигурителните задължения, особено старите такива, вкл. публично оповестяване на 100-те най-големи длъжници към осигуряването и правата на хората;
1.3. Стимулиране на преговорите между социалните партньори по МОД - 2015 г. и прилагане на средния процент увеличение за всички дейности и категории;
1.4. Стабилизиране собствените приходи на осигурителната система, като с проекто-бюджета на ДОО за следващата година се увеличи осигурителната вноска за фонд „Пенсии" с 1 процентен пункт (около 220 млн.лв. допълнителен приход) и с 1 процентен пункт вноската за фонд „Безработица" (около 200 млн.лв. допълнителен приход).
2. Спешна актуализация от сегашния парламент на бюджета на НЗОК с 328 млн.лв. оценяван недостиг в края на 2014 г., за да се избегне неконтролируема криза в здравеопазването, която ще застраши функционирането на системата и правата на пациентите (заложените в Закона за бюджета на НЗОК средства са достатъчни за покриване на едва 50-60% от разходите за периода от септември до края на годината, които здравните заведения генерират).
3. Приемане на нормативни изменения, които да гарантират разумни и поносими параметри на развитие на пенсионната реформа, съответстващи на националната специфика и отчитащи проведените до сега мерки:
3.1. Преустановяване увеличаването на пенсионната възраст за всички категории труд от 01.01.2015 г. до края на 2018 г.;
3.2. От 01.01.2019 г. обвързване бъдещото нарастване на пенсионната възраст с настъпилото удължаване на средната продължителност на живота в периода 2015-2019 г.;
3.3. Продължаване срокът на действие на §4 от ПЗР на КСО, с цел - запазване правата на ранно пенсиониране на категорийните работници.
IV. В областта на трудовите и синдикални права на гражданите
1. Да се гарантира конституционното право на сдружаване, вкл. и синдикално, чрез промени в Наказателния кодекс и криминализиране на деянията, насочени срещу упражняването на това право.
2. Да се гарантират колективните права на държавните служители, като за целта се приемат съответните допълнения в Закона за държавния служител относно: правна регулация на колективното договаряне и реално осъществяване на конституционното право на стачка чрез спиране на работата при определени условия.
Настоящите искания на КС на КНСБ представляват само необходимият минимум от спешни мерки, които следва незабавно да бъдат предприети от Народното събрание преди разпускането му и изпълнявани от сега действащото правителство и бъдещия служебен кабинет.
В съответствие с нейните политически и стратегически документи, КНСБ ще представи в реална предизборна ситуация пред политиците и обществото своя цялостна визия за икономическото и социално развитие на страната през следващия политически мандат. Имаме амбицията да предоставим на българските граждани реални алтернативи за развитие и избор, да предизвикаме политиците да изразят отношението си към тях, а право на суверена е чрез вота си да определи кои и как ще го управляват.