/КРОСС/„България подкрепя изграждането на „Южен поток" („Газета"), след като в случая „се намесиха дипломати" („Независимая газета"), но „потокът все още е мътен" („Комерсант"). Така руският печат коментира вчерашните преговори на външния министър Сергей Лавров в София. Първият дипломат на Москва разговаря с президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски и с българския си колега Кристиан Вигенин.
Основна причина за нежеланието на Европейската комисия да разреши строежа на газопровода в страни от Централна и Източна Европа е, че „Южен поток" не отговаря на Третия енергиен пакет на ЕС, припомня „Газета". Изграждането на тръбата "се превърна от бизнеспроект в арена на геополитическо противопоставяне между Запада и Русия", отбелязва „Известия".
Спирането на строежа от българските власти „под натиска на САЩ и ЕС (...) силно ядоса Москва" и визитата на Лавров „имаше всички шансове да се провали", пише „Комерсант", като цитира източници, близки до руската делегация. Решението на София според вестника е заплаха за „Газпром", тъй като може „да замрази проекта за газови доставки в Европа, запазвайки зависимостта на основното (за Русия, бел.ред.) износно направление от отношенията с Киев".
От България обаче започнали да се чуват „обнадеждаващи сигнали" за съдбата на газопровода". По време на посещението пък „българските официални лица полагаха усилия да изгладят негативния ефект от историята с буксуването на „Южен поток", твърди изданието. Според негов източник и българският премиер, и президентът уверили Лавров, че „подкрепят проекта изцяло, а проблемът е само в Европейската комисия".
Всекидневниците цитират руския първи дипломат, заявил, че Москва разчита Европейската комисия да направи за „Южен поток" изключение от законодателството на ЕС и да не „политизира ситуацията". Българският външен министър Кристиан Вигенин сподели мнението на госта, че „Южен поток" е от значение за енергийната сигурност на България, Югоизточна Европа и целия ЕС, но се изказа доста мъгляво за съдбата на проекта, коментира „Комерсант".
Източник: Дарик