Изображение на Майстора открито в загадъчно платно
Секция: КУЛТУРА
08 Юли 2014 09:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изображение на Майстора открито в загадъчно платно

/КРОСС/Владимир Димитров-Майстора бе „открит" в центъра на енигматично платно, рисувано от Асен Василев в средата на миналия век. Картината многократно е участвала в изложби, но образите на нея са оставали непознати на публиката и специалистите. След 2-годишно проучване самоличността на образите е била разбулена. На 10 юли творбата ще бъде показана в столичната галерия „Васка Емануилова" с описание кой кой е.

Изложбата „Реставрация на паметта. Не/познати художници от една картина" ще демонстрира резултатите от изследователския проект на изкуствоведа Пламен Петров и реставратора Илинка Чергарова от екипа на Софийска градска галерия. До 18 септември ценителите ще могат да разгледат произведението на Асен Василиев „Обсъждане на картина".

Проучванията на Чергарова и Петров показват, че на платното са изобразени едни от най-изтъкнатите художници на Кюстендил - Владимир Димитров - Майстора, Иван Ненов, Крум Кюлявков, Кирил Цонев, Богомил Лазов, Стоян Венев, Борис Колев, Драган Лозенски, Борис Елисеев, Любен Стоименов, Иван Йорданов, Григор Попдимитров, Васил Евтимов, Никола Иванов - Шаната, Райна Евтимова, Евтим Томов, Богомир Лехчански, Асен Янчев, Владимир (Поп)Григоров, Мордохай Бенцион и самият автор на картината Асен Василиев. Авторите на проучването се натъкват на впечатляващ детайл от произведението, който разкрива връзката му с прословутата фреска на италианския художник Рафаело - „Атинската школа".

Eкипът, създал експозицията, е подбрал произведения на всеки от изобразените в картината художници, голяма част от които не са показвани от десетилетия. Освен творби, дело на немного познати автори, в залите на галерията могат да се видят платна на Майстора, Кирил Цонев и др. Включени са и графични отпечатъци и скулптура.

В експозицията са включени произведения от колекциите на Организацията на евреите в България „Шалом", Художествена галерия „Владимир Димитров - Майстора" - Кюстендил, и Софийска градска галерия. Последните две институции са съорганизатори в подготовката и създаването на изложбата и каталога.

Източник: Площад Славейков