„Масленият светилник” от Китай и Франция спечели голямата награда „Сребърна принцеса“ на фестивала IN THE PALACE
Секция: КУЛТУРА
08 Юли 2014 11:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Масленият светилник” от Китай и Франция спечели голямата награда „Сребърна принцеса“ на фестивала IN THE PALACE

/КРОСС/„Масленият светилник" спечели голямата награда „Сребърна принцеса" на 12-ия Международен фестивал за късометражно кино IN THE PALACE („В Двореца") - Балчик. Ко-продукцията между Китай и Франция се състезаваше в експерименталната програма и спечели отличие и там. Сребърната принцеса на IN THE PALACE ще пътува до Китай, тъй като режисьорът на наградения филм Ху Уей за съжаление не успя да вземе лично наградата си.

„Масленият светилник" разказва за млад фотограф и неговият асистент, които предлагат на тибетски номади да ги снимат. На фона на разнообразни и екзотични картини, семействата се подреждат пред фотографа. Чрез снимките той създава уникална връзка с всеки от моделите си.

На Гала церемонията по награждаването на 12-тия Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца" бяха връчени и още 7 награди в различните конкурсни програми.

Победителят в националния конкурс е филмът „Стерео любов" на режисьора Мартин Илиев. Историята за една млада двойка, отдавна загубила искрата на привличане и потънала в рутина впечатли международното жури.

Най-оспорваният конкурс, в който се състезаваха 60 заглавия беше за международен игрален филм. В него отличието получи „Белинда прекрасна" на датския режисьор Мариане Бликър, която изпрати видео послание, за да благодари за наградата. „Белинда прекрасна" е разказ за 14-годишно момиче, което рискува да загуби единствения си приятел - по-малкият от нея Фредерик - заради копнежа си по любов и изследването на собствените граници. Още един филм получи специално признание от журито - „Първи закон на Нютон" от Италия.

Наградата за най-добър документален филм на фестивала спечели полският филм „Ден за гости". Режисьорът Матей Бобрик представя живота на възрастните хора от дом, обграден от вълшебна гора, които водят спокоен живот. Докато не дойде неделя - денят за гости.

„На турне с хора" от Латвия е отличения за най-добър анимационен филм. 5 минутната анимация на Едмундс Янсонс е за световноизвестен момчешки хор, който отива на турне. В ръцете на строгата си диригентка те са послушен музикален инструмент. Но оставени сами, без надзор, са просто игриви деца.

Филм за култовия автомобил ЛАДА, носещ същото име, е фаворитът в първия по рода си BLACK SEA COMPETITION. Режисьорът на лентата Дитер Десварте прие лично наградата от журито с думите: „Не очаквах моят филм да бъде сред отличените, имайки предвид силната конкуренция в конкурса. Разбира се, че съм поласкан с отличието и искам да благодаря както на журито, така и на организаторите на събитието за възможността да бъда тук и за прекрасната награда".

За първи път в рамките на фестивала IN THE PALACE се проведе и детски фестивал USHI, който беше журиран също от деца. Техният абсолютен фаворит беше сръбският филм „Абракапръц", който е менториран от Жан Люк Суок и в неговото създаване са участвали 7 деца на възраст от 8 до 12 години. Менторът им бе в залата, за да приеме лично наградата.

Отличените на сесията за представяне на филмови проекти в дните на фестивала са двама: "Къщата" на Яна Титова, който получи диплома и златно кюлче и „Призрачната къща в Мусачево" на Емо Денев, чийто проект ще бъде подкрепен с технически сервиз за монтаж и озвучаване.

В рамките на фестивала „В Двореца" бе връчена и награда за вдъхновение на емблематичния полски актьор Ян Новицки - „8 х 6". От сцената на „Каменна зала" в „Двореца", той сподели, че за първи път е бил в България преди 50 години, за да се снима тук във филм на Анджей Вайда. Няколко години по-късно е взел участие и във филма „Спасението" на българския режисьор Борислав Пунчев. Актьорът впечатли гостите на церемонията, изпявайки песен на български език.