Томов: Необходими са промени в Изборния кодекс
Секция: ПОЛИТИКА
09 Юли 2014 09:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Томов: Необходими са промени в Изборния кодекс

/КРОСС/ Говорителят на ЦИК Цветозар Томов коментира в предаването „Преди всички" по БНР необходимостта от промени в Изборния кодекс преди предстоящата предизборна кампания.

Според него има поне три разумни неща, които могат да бъдат промени от депутатите. Едното е статуса на наблюдателите.

"Проблем при евроизборите бяха големият брой наблюдатели, регистрирани от граждански организации, които на практика не бяха подготвени за тази роля и създадоха основателни съмнения, че в много случаи това се оказва форма за купуване на гласове. По сега действащия закон ЦИК няма никакви правомощия да упражни контрол по подготовката на наблюдателите, тя е само регистратор. Тази ситуация е необходимо да се промени, в противен случай ще се отвори още една ниша за заобикаляне на закона", категоричен е Цветозар Томов.

Вторият голям дефект на изборната система, според него е, че резултатите от изборите по секции много често се използват за проверка на контролирания вот.

Като трети сериозен проблем Цветозар Томов посочи гласуването в чужбина: "При сегашната технология на гласуване ние не разполагаме с организационни възможности за разяснителна кампания в чужбина и за коректна организация на изборите навсякъде, където има български граждани с право да гласуват. Време е да се помисли за облекчаване на условията за гласуване в чужбина, да се преодолее недоверието към електронното гласуване или гласуване по пощата."

По отношение на преференциалното гласуване говорителят на ЦИК каза, че сега проблемът се състои в това, че Изборният кодекс дава възможност гласът да бъде действителен за партийния вот, дори когато е недействителен за преференциалния.

"Това също създава възможности за злоупотреби, доколкото полагането на преференциален вот може да се използва като знак, по който да се провери вота на избирателите и да се наруши тайната на вота. Личното ми мнение е, че би било добре да се признават случаите, в които е правилно попълнен и партийния, и преференциалния вот. Това изисква промяна в Изборния кодекс", заяви той.

Цветозар Томов уточни, че ЦИК работи по оценка на изтеклата изборна кампания и вероятно комисията ще излезе с предложения за законодателни промени.