Пернишки археолози откриха гроб с много накити
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Юли 2014 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пернишки археолози откриха гроб с много накити

/КРОСС/ Гроб на млада жена, положена с много накити, проучват пернишките археолози в местността „Свети Спас". Заедно със скелета на жената са открити и кости на бебе, най-вероятно било още в утробата на майката при нейната кончина, съобщава Дарик.

"Жените в продължение на една година след сватбата са носели всичките си накити, получени като сватбени дарове и тържественото облекло", каза за находката ръководителят на разкопките археолога Василка Паунова.

Това обяснява и многото накити, сред които и мънистена огърлица на над 200 години. Жената е живяла в края на 18-ти или началото на 19-ти век. За възрастта на бебето предстои да се произнесат антрополози от Института по антропология към БАН, с които работят на терен с пернишките археолози.

Младата жена не била от богат род, но се потвърждават традициите, които са описани от етнолозите.

Върху скелета на младата жена са намерени два чифта медни гривни, едната от които е тип „рогатка", над 2000 мъниста, множество висулки от средиземноморски миди, медни и сребърни монети, както и красив бронзов пръстен със зелен камък.

Открит е и скелет на 18-годишен младеж със сребърна обица на лявото ухо. По думите на Манова момчето или е било болно, или братята и сестрите му преди него са измирали. При такива случаи, за да запазят детето си, майките сваляли едната си обица и я слагали на лявото ухо на невръстния продължител на рода. Женският атрибут се носел до навършване на пълнолетие против беди, заболявания и уроки. Тези деца били кръщавани с имена като Вангелия - на Евангелието или Стоян, за да останат живи. Обицата се тълкува като червения конец на ръката, каквито се носят и днес, с поверието, че пази от уроки и да дава сила.

При проучването на олтара на някогашната базилика е открита и монета от 6 век от времето на рухването на първата антична църква в местността. В продължение на близо 15 века, една над друга са строени три черкви.

Надеждите на археолозите са свързани и с откриването на оцелели мощи на светец, патрон на църквата, предава Дарик.