Хотелиери не плащат за телевизионни права. Държавата губи по 30 млн. лв. годишно
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Юли 2014 12:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хотелиери не плащат за телевизионни права. Държавата губи по 30 млн. лв. годишно

/КРОСС/Нито един хотел по Черноморието не плаща такса за използване на правата на телевизии, пише Флагман.бг. Нещо повече - управителите на почти всички комплекси и представа си нямат, че трябва да сключват договори с доставчиците на телевизионните програми и смятат осигуряването на цифров тв сигнал в хотелските стаи за изконно право, придобито чрез подписване на договор с кабелен разпространител.

Асоциацията на доставчици на телевизионни програми от години се опитват да задвижи държавната машина, за да извършва ефикасен контрол върху хотелиерите, но опитите им са безуспешни, независимо кое правителство е на власт. Проблемът отново дойде на дневен ред през това лято, след като се оказа, че хотелиерите не само, че не плащат авторски права за излъчването на телевизиите, но събират и допълнителни такси от посетителите си, за да им пускат избрани канали.

„Пълно безхаберие от страна на държавата. Министерството на културата, на което е вменено да изпълнява контрола по Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) не иска или не може да изпълни задълженията си. Най-вероятно, за да защити хотелиерското лоби", коментира пред Флагман.бг. съдържател на права за България на голяма чуждестранна телевизия. Към днешна дата въпросната телевизия се излъчва в почти всеки хотел, но няма нито един сключен договор по ЗАПСП.

Подобно е и положението с други доставчици на телевизии. "Хаосът е по цялото Черноморие. Няма хотел, който да е уредил правата си за ползване на телевизиите, а на всяко едно място в пакета се предлага и сателитна телевизия. Някъде дори събират допълнителни такси. От години се борим, но проблемът си остава все същият", разясни Асен Асенов, който държи правата на няколко руски канала за България.

„И ние нямаме нито един договор. Ходим по хотелите, гледаме нашите телевизии, но никой не си е платил за авторските права. Многократно сме търсили съдействие от Министерството на културата, но ни отговарят, че нямат ресурс, за да извършват ефикасен контрол", каза Петя Камбурова, представител за България на част от най-популярните англоезични телевизии - CBS, Bloomberg, History и много други. От министерството й отговорили, че инспекторите нямали физическата възможност да извършват проверки на всички хотелиери.

Заради това, че не може да извършва контрол по ЗАПСП държавата губи между 20 и 30 млн.евро годишно, пресметна Ивайло Иванов, пълномощник за България на няколко руски, украински и британски телевизии. Изчисленията са направени на базата на предлопалагаемия размер на данъка, който доставчиците ще платят, ако успяваха да събират такси от хотелиерите. „Ежемесечно повдигаме въпроса, но държавата нехае. Създава впечатление, че иска секторът да остане тъмно и не желае да си събере данъците, а те не са никак малко и може да решат доста от проблемите", категоричен бе Иванов. По думите му в цялата страна с уредени права са хотели, които могат да се изброят на пръстит на ръката - „Албена" АД, бившия „Балкантурист", „Шератон", хотел „Радисън", както и няколко по-малки.

Така България е единствената страна в развития свят, където гостите могат да използват по време на престоя си с над 200 висококачествени програми. Държавата нехае и от това, че се губят десетки милиони от невнесени ДДС, корпоративен данък и други косвени данъци, които биха излязли на светло при изваждането на светло на този ултра сив отрасъл.

От Асоциацията обмисля завеждането на искови молби срещу хотелиерите, за да го направят обаче първо трябва да се установи по безспорен начин, че излъчват неправомерно техен сигнал. Оттук те попадат в Параграф 22, отговорникът за контрола - Министерство на културата не извършва проверки по тази линия.