/КРОСС/ Прокуратурата би отбой по обвинение срещу началника на кабинета на премиера Пламен Орешарски - Мария Дивизиева.
От 8 май, когато й беше повдигнато обвинение, до момента тя не е разпитана нито веднъж за предполагаемото й участие в аферата с проекта по ОПАК, в която са замесени и бившият шеф на Софийския апелативен съд Веселин Пензегов и и председателят на Военноопелативния съд полк. Петър Петър Петков.
„Няма никакво развитие по делото срещу мен от 8 май тази година", заяви Мария Дивизиева пред BPost.bg. Тя допълни, че все още е на работа в Министерски съвет, но е в отпуск до приключване на разследването срещу нея.
Мария Дивизиева потвърди, че достъпът й до класифицирана информация е отнет от ДАНС, каквато е стандартната процедура при образуване на дело срещу длъжностно лице.
Тя определи интереса към нея като „притопляне на стара манджа", в което не „вижда смисъл". На напомняне на BPost.bg, че все още е началник на кабинета на премиера, както и че живее на семейни начала с министъра на културата Петър Стоянович, Дивизиева отвърна: „Да, така и и затова ви отговорих на всички въпроси, доколкото мога."
Дивизиева не пожела да отговори на въпроса кой стои зад атаката срещу нея и дали тя е свързана с желанието на ключови фактори в държавата Веселин Пенгезов да бъде изхвърлен от съдебната система „В момента изобщо не искам да влизам в отговори и в квалификации", каза жената на културния министър.
На 8 май тази година прокуратурата обвини Мария Дивизиева за това, че умишлено е улеснила председателя на Военноапелативния съд полк. Петър Петков да извърши престъпление. Според държавното обвинение Дивизиева е съдействала на Петков и на неговия предшественик Веселин Пенгезов (впоследствие шеф на Софийския апелативен съд) да злоупотребят с пари по европроект, изпълнен от Военноапелативния съд.
За това на двамата магистрати вече бяха повдигнати обвинения за длъжностно присвояване. По времето, когато е шеф на Дирекция ОПАК - управляващ орган на програма „Административен капацитет", Дивизиева е поела ангажимент пред бенефициентите по проекта, че отклонението от изпълнението на дейностите по проекта ще бъде неглижирано, няма да бъде отчетено и няма да бъде санкционирано.
Така тя е прикрила изготвяне на документация със задна дата, която да доказва, че са проведени обществени поръчки за наемане на ИТ специалисти по проекта, обясниха от прокуратурата.