/КРОСС/Положихме много усилия, но не срещнахме разбиране. Здравеопазването е особено чувствителна тема за всеки от нас, но и много силна за политиците и често е обект на популизъм. Това възпрепятства един по-рационален подход и едни по-смели решения, които са непопулярни сега, но перспективни от гледна точка на развитие на системата.
Коментарът си по повод неосъществените реформи в здравеопазването премиерът Пламен Орешарски направи във Фейсбук профила си.
Темата предизвика разгорещени дебати особено след искането от страна на ГЕРБ и гилдията за актуализация на бюджета на НЗОК. Да бъде направена такава се съгласиха и от БСП, и от ДПС. Премиерът твърдеше, че актуализация не е необходима.
Ето какъвва е диагнозата на здравеопазването според Пламен Орешарски:
В здравеопазването положихме много усилия за подобряване на финансовото управление и контрол, не срещнахме подходящо разбиране, нито от нашите външни партньори, разбирайте, както болници, така фармацевтични компании и така нататък. В някаква степен здравната каса също продължи доста инертно да упражнява своята дейност, тя е обществена по характер, не е правителствена.
Румяна Тодорова, която е начело на Здравната каса, ми каза няколко пъти, че добри предложения не са одобрявани от Надзорния съвет. Последният случай също е такъв - вместо да приемат двоен подход, от една страна да обявят мерки за стабилизиране, от друга страна предложение за актуализация, те са се фокусирали само в предложението за актуализация, което не е добър подход.
Здравеопазването е сектор, който докосва всеки от нас, особено чувствителна тема като здравето на нас, на нашите роднини, деца. Това от друга страна е много силна тема за политиците и често е обект на популизъм. Според мен това възпрепятства един по-рационален подход и едни по-смели решения, които са непопулярни сега, но перспективни от гледна точка на развитие на системата. Ще ви дам пример: Ако в началото на този век се беше намерил министър или кабинет, който да направи смели реформи, той вероятно щеше да понесе големи негативи, но сега състоянието на касата щеше да бъде съвършено различно. Това е неудовлетворението ми, че в рамките на тази година всъщност ние също не направихме съществени изменения в система.
В последните дни от работата си като министър-председател Пламен Орешарски направи и други оценки за работата на правителството през едната година управление.
Захванахме се да работим, за да може да подредим системите по един по- добър начин. Друг е въпросът, че трудната среда и политическата нестабилност не позволиха всичко да се реализира по начина, по който си представях, признава Орешарски в поста си вчера. Въпреки това към днешна дата имаме по-добре работещи институции, по- спокойна обществена среда, по- голям оптимизъм в бизнеса. Към май месец всички бизнес индикатори бележат устойчиво повишение. Българската борса показа малко над 40 % ръст и това са най - големите ръстове в Европа за този период за отминалата една година, категоричен е той. В разгара на най-голямото политическо противопоставяне Министерството на финансите направи най- добрата емисия в цялата ни история с рекордно ниски лихвени равнища на рекордно дълъг срок на емисията - 10 годишна емисия. Трябва да се работи за повече доверие в институциите и за повече доверие между всички нас, допълва премиерът.
Относно може би последната задача на правителството - номинацията на еврокомисар - Пламен Орешарски посочва: Ще се опитаме да номинираме с по- широко съгласие еврокомисар. Ще консултирам с новия председател на ЕК. За мен е важно България да получи възможно по- добър портфейл. Важно е човекът за портфейла, а не обратното, категоричен е премиерът.