Детските лагери по Черноморието - на ръба на оцеляването
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Юли 2014 14:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Детските лагери по Черноморието - на ръба на оцеляването

/КРОСС/ Лагерите за деца по морето са на прага на оцеляването - пари за ремонти няма нито в държавните, нито в частните почивни бази. Здравните власти уверяват, че поне в регистрираните детски бази, които това лято по Южното Черноморие са 48, няма такава опасност. Макар и трудно, са успели да се снабдят със спасители и медицинско лице, за да открият сезона - първите смени започнаха едва миналата седмица.
Не са малко обаче хотелите и къщите за гости, които незаконно настаняват ученически групи, без да отговарят на необходимите условия. Групи лагерници без спасител могат да се видят на плажа в Созопол и Слънчев бряг, например.
Проблем за легалните бази остава липсата на пари за ремонт и поддръжка. При сравнително евтините детски почивки - от 15 лева на ден за нощувка и три хранения в държавните бази до 30-40 лева - в частните, едва остават средства за поправка на счупения инвентар. Това лято положението се влоши и от пороите.
Мария Стойчева и Моника Христова от Стамболийски почиват безплатно в държавната база в Атия след спечелен музикален конкурс. В края на десетдневния лагер минуси не са останали. „Плажът е много чист, няма водорасли. След обяда има задължително плод - менюто е разнообразно", сподели Мария. „В крайна сметка сме дошли за почивката, не толкова за условията, колкото за плажа", допълва Моника.
И не се оплакват от счупеното огледало в стаята, нито от допълнителния матрак на пода, защото имат волейболно игрище и тенис на маса. „Не трябва да се успокояват родителите, защото няма причина да се притесняват, за физическото им оцеляване няма проблем", категорична е Мартина Янева, главен отговорник на смяната.
„Цялата болница е вътре, всичко има... Засега няма спешни случаи, има баналните - болни гърла, уши, кореми", увери фелдшерът Велчо Велев.
„Има скъсан балатум, скъсани завеси, казанчетата на тоалетните не работят, с тел е вързано - има какво да се желае, ако има средства, разбира се", смята Виржиния Гутова, майка на едно от лагеруващите деца.
Средствата са отишли за ремонт на покрива, протекъл и от пороите.
„Един теч в коридора не е опасност за почивката на децата. Важно е в стаите да бъде чисто и да няма влага и течове", обясни Галя Михайлова от Регионалната здравна инспекция в Бургас.
На пръв поглед разликите с частните бази, където почиват деца са по-малко зеленина, но повече удобства. Най-честото нарушение, което си позволяват, е да настаняват повече деца в стаите.
Спасители не липсват, защото се плаща на концесионера на плажа. „Един избяга, представете си сега, има хора в хотела, той си събрал багажа, засега сме намерили решение", обясни наемателят на една от почивните бази в Китен Силвия Кисьова.
„Къщите за гости продават на цените на хотелите - не се регистрират като ученически бази и не плащат един куп други разрешителни, без които ние не можем да работим", оплака се Лоза Клечкова, управител на почивна база в Приморско.
Освен че гони лагерниците от легалните бази нелоялната конкуренция може и да е опасна. В последната база признават, че за 15 години не са успели да освежат стаите, освен с козметични ремонти.
В държавните бази по морето, за които отговаря „Ученически отдих и туризъм" към Министерство на образованието, това лято са направили ремонт само в две - поправен е покривът в Атия и санитарните възли в Равда, които били неизползваеми. Цялата сума, отпусната от държавата, е по-малко от 40 000 лв. Заради лошото си състояние и липса на пари за поддръжка 15 ученически бази само на юг изобщо няма да отворят, съобщи bTV.