Бизнесът с имоти се възражда
Секция: ИКОНОМИКА
12 Юли 2014 15:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът с имоти се възражда

София /КРОСС/ С 15% са скочили сделките при закупуване на жилища през юни в столицата и в по-големите градове, отчитат от агенциите за недвижими имоти. Увеличили са се и цените. Все по-често жилища са купуват и с цел инвестиции, заради скок в наемите.
По-голямата част от сделките с жилища през първото полугодие са се движили в диапазона 50 - 70 хиляди евро. Все по-често се купуват имоти и за 100 хиляди евро. Клиентите търсят по-големи апартаменти, което и сигурен признак, че пазарът се възражда.
„В последните месеци наблюдаваме сериозен ръст в търсенето на апартаменти, които са около 60 кв.м., над 70, дори доста тристайни се купуват, като примерно ръстът в броя сделки на тристайни е толкова голям, че те вече в момента са равнопоставени с двустайните", казва пред БНТ Калоян Богданов, маркетинг мениджър на агенция за недвижими имоти.
В големите градове основно се търсят имоти в централните части. В столицата предпочитанията са към Младост, Надежда, Обеля и Люлин заради по-добрата им комуникация и добрите цени.
Основните предпочитания на купувачите в момента са ориентирани към жилища, които се намират на добри локации. В това отношение прави впечатление, че има голям интерес към домове, които са разположени около двете линии на метрото".
Наблюдава се възраждане на интереса към закупуване на втори дом в така наречените ваканционни комплекси край морето и в планината, които после се отдават под наем - в момента за по 50 евро на ден.
„Така че като инвестиция имотът става все по търсен и в момента около 20% от сделките, които се случват на пазара, са с цел инвестиция , а не само за живеене, което бе практика в силните периоди на кризата", добави Калоян Богданов.
От бранша предупреждават продавачите на имоти да не надуват прекомерно цените, тъй като все още предлагането е по-голямо от търсенето.