Румен Гечев: "Банкова ваканция" означава кипърски вариант на банкова криза
Секция: ПОЛИТИКА
14 Юли 2014 09:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Гечев: "Банкова ваканция" означава кипърски вариант на банкова криза

/КРОСС/На консултациите при президента Росен Плевнелиев по повод кризата с тегленето на депозити от Първа инвестиционна банка имаше предложение да се обяви "банкова ваканция", като ГЕРБ и ДПС се подписаха за това пред 30 души свидетели, присъствали на обсъждането. Това каза пред Нова телевизия Румен Гечев и потвърди, че идеята за това е била внесена от Иван Искров и подкрепена от двете политически сили. За да стане това обаче е било необходимо решение на Народното събрание, а свикването му извънредно е в прерогативите на Михаил Миков. БСП обаче се е обявила на същите консултации категорично против тази идея и не е допуснала това да се случи.

Впоследствие позицията на социалистите е била категорично подкрепена от представителите на големите търговски банки със собственици чуждестранни трезори, както и от Светослав Гаврийски, съобщи още соцдепутатът. Накратко, "банкова ваканция" означава кипърски вариант на банкова криза - затваряне на всички банки, право на вложидетиле да теглят ограничена сума от парите си и да превеждат също ограничена сума и решение да бъдат "орязани" сметки и депозити над 200 000 лева, посочи той. 

По думите на Гечев позицията на БСП е била подкрепена и от Асоциацията на банките в лицето на председателя на ус на организацията Левон Хампарцумян.

По повод очакваното днес обсъждане на проекта за закон за КТБ от страна на БНБ Румен Гечев каза, че съгласно европейското законодателство не може да се прави разлика между държавни и частни фирми, между юридически и физически лица, какъвто е смисълът на предложения от хората на Искров текст.

Затова според него социалистите няма да подкрепят предложените текстове в сегашния им вид. Вариант е на засегнатите от фалита на КТБ да се дадат ценни книжа, които да могат да се търгуват на фондовата борса и така да се минимализират загубите им, според Гечев.

Нямаме цялата информация от БНБ, така ни поставят в положение да взимаме решения без да знаем фактите, това не е нормално, смята депутатът от Коалиция за България. Според него, по-добре е да не се вярва сляпо на никого, за да не се вземат грешните решения.

Гечев нарече „разсмиващ" изнесения от БНБ „факт" за изнасяне на пари в чували от КТБ, което малко след това бе опровергано. Той посочи, че ако новото твърдение на Искров, че злоупотребата с въпросните над 200 милиона лева се е случила през 2011 година, би трябвало и Бойко Борисов, премиер тогава, да се държи отговорен.

В този си вид новият проектозакон за банките не може да бъде подкрепен, защото той поставя определени лица и дружества в привилигеровано положение, коментира още Гечев. По думите му законът трябва да бъде в духа на европейското законодателство, да се видят какви ще са ефектите от затварянето на банката върху българската икономика.

Случаят очевидно е криминално-политически, заключи депутатът от БСП и добави: Едни са нарушавали закона, а ние трябва да вадим кестените.