Какви са тези руснаци, които се заселват в България
Секция: Коментари
14 Юли 2014 14:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какви са тези руснаци, които се заселват в България

/КРОСС/За руснаците Българското Черноморие е голям писък.

Със сигурност някои от тях - тези, които вече живеят у нас, са свръхзаможни, но по-голямата част са съвсем обикновени хора, представители на средната класа в собствената си страна. Тук обаче местните ги наричат олигарси само защото харчат парите си със замах за скъпи имоти.

За повечето българи е необяснима загадка защо 300 000 руски граждани притежават 500 000 имота у нас. Данните са от Юрий Соловьов, генералния консул на Руската федерация във Варна, представени от "24 часа".

Топлият климат, простото и ясно законодателство, приятелската атмосфера, евтините имоти и ниските разходи за стоки и услуги са поне 5 от причините за руската инвазия в последните години.

Тя започна през 2007 година. По това време т.нар. жилищна криза в САЩ вече се разраства до световна икономическа криза, а Англия е една от първите засегнати страни в Европа. Компаниите за недвижима собственост в България първи усещат влиянието , защото отчитат рязък спад на английските си клиенти. И досега обаче те си остават най-предпочитани - популярни са с това, че масово купуват имоти онлайн и без да се пазарят.

Ето тогава се появяват руснаците. Факт е, че България вече е член на Европейския съюз, но е нелепо да се твърди, че това е единствената причина те да купуват апартаменти с гледка към морето.

Истината е, че харесват България още от съветско време, когато я наричат 16-ата съюзна република в СССР (конфедерацията е съставена официално от 15 държави). Навремето за онова поколение руснаци страната ни е като забранения плод. Достъпна е за много малка част от тях и затова сега, когато се местят за постоянно тук, тези хора си спомнят младостта. А тя винаги отключва мили спомени.

В страната си руските пенсионери може и да са обикновени бивши учители или лекари, но

пристигнат ли тук, се
превръщат в заможни и
добре облечени хора

Всъщност именно пенсионерите са най-голямата група руснаци, които живеят в България. Повечето от тях са бивши военни или държавни служители - това са хората с най-висока пенсия в Русия, която продължава да расте. Парите, които получават някои от тях на месец, са съизмерими с доходите на човек, който има малък бизнес и печели добре тук.

Втората група, която живее за постоянно у нас, е от предимно млади хора (между 35 и 40 години). Те имат професии, които им позволяват да работят навсякъде по света. Например като компютърните специалисти, за които единственото условие е да имат интернет. А България в това отношение е много развита - от години е на челните места в Европа по качество на интернет връзката.

Сред новодошлите руснаци има и много богати, собственици на големи компании. Малка част от тях обаче живеят постоянно в България. Идват предимно през топлите дни, когато децата им са в лятна ваканция. Остават за около 3 месеца. И си тръгват в края на август, защото учениците в Русия започват училище на 1 септември.

Наскоро 35-годишен руски бизнесмен, който има голям апартамент на Българското Черноморие,

заминава с бременната
си съпруга за Маями

Там тя ражда първото им дете в "Маунт Синай" - най-популярната американска клиника, в която раждат всички холивудски актриси. През 2011 г. там се роди и Алла-Виктория, дъщерята на руския певец с български корени Филип Киркоров. И сега младият бизнесмен и съпругата му отново ще почиват в България.

Четвъртата група руснаци, които живеят в България, са семействата с малки деца. Те научават много бързо езика и са отличници в българските училища. Миналата учебна година момиче от втори клас с руско гражданство дори печели състезание по български език в "Кирил и Методий", най-старото училище в Бургас.

Обичайно тези семейства имат собствен бизнес, който развиват у нас. Преди години например руснак създаде транспортна фирма и откри първата автобусна линия Москва - Слънчев бряг. Времето за пътуване е много - около 40 часа, но струва поне 2 пъти по-евтино от самолетния билет. Друг руснак сега търси подходящ парцел, за да премести бизнеса си - фабрика за гумени лодки и пързалки, у нас.

Фирма за недвижими имоти - ето това май е най-предпочитаният бизнес на руснаците, които от години живеят тук. Имат и магазини, но с търговия не се занимават. Печелят, като ги отдават под наем.

Жителство

Всички руснаци с имоти у нас, когато пристигнат в България за първи път, правят едно и също - попълват документи в сектор "Миграция" към Министерството на външните работи. Два вида са жителствата - временно и постоянно. Временното трябва да се подновява всяка година. За постоянно жителство може да се кандидатства след петата година. Условието е чуждият гражданин да не е напускал страната поне 2 години и 6 месеца. Документи за българско гражданство се подават две години след като е получено постоянно жителство.

Може да стане и по-бързо. Деветима руснаци вече са инвестирали по 1 млн. лв. в България, за да получат гражданство, каза Илия Ангелов, заместник-министър на правосъдието, в интервю за "24 часа" от броя в петък. Парите може да се вложат в имоти или ценни книжа.

Има и по-лесен начин. Съвсем реални са историите на руснаци, които получават български паспорт чрез фиктивен брак.

Къде купуват жилища

Преди 6 години, когато руснаците масово започват да купуват имоти в България, най-голямото търсене е в курортите по морето. По това време Слънчев бряг и Несебър са най-търсеното място. Сега голям хит е Свети Влас. Природата е много живописна. Предпочитат града заради уникалния климат - съчетание между море и планина. В последните години стана и престижно, защото десетки руски знаменитости също притежават апартаменти там.

В последните години все повече руснаци обаче се местят в големите градове край морето - Варна и Бургас. Според Тонко Фотев, почетен консул на Русия в Бургас, в града живеят вече над 10 000 души. Те търсят апартаменти в комплекси от затворен тип с басейн. "Лазур" е най-предпочитаният квартал в Бургас.

Поморие също е сред предпочитаните градове от руснаците, които се местят да живеят за постоянно тук. Дори има

цял квартал, който местните
наричат "Малката Москва"

Навсякъде цените вървят между 800 и 2000 евро на квадратен метър. Винаги с офертата се казва и таксата за поддръжка на общите части - басейн, асансьор, тревни площи. На година тя е между 500 и 1500 евро - зависи най-вече от квадратурата на апартамента и колко е луксозен комплексът.

Най-скъпите апартаменти, за които руснаците дават парите си, са в един от най-големите затворени комплекси в Лозенец. Там цената на квадратния метър стига до 6000 евро. За сравнение - в централните квартали на Москва квадратният метър е между 10 000 и 20 000 евро.

"Чух по радиото реклама "Инвестирайте в български недвижими имоти". И така заминах на оглед със съпруга ми. Купихме си апартамент в хотелски комплекс с басейн, ресторант, охраняема поддържана площ. Българското ново строителство не е като руското, в цената влизат ремонтът, кухненското обзавеждане, остана ми да купя само още някои мебели, техниката и битови дреболии. Данъците не са високи, но системата е хитра - терасата също се смята за жилищна площ за разлика от Русия", казва Виолета Михайловна, бивша университетска преподавателка от Москва, която от години живее в България, пред руския всекидневник "Собеседник". Там медиите наричат тези руснаци с имот у нас - новите българи.

Как ги приемат местните

Тъй като руснаците са малко по-напористи и се възползват максимално от всяка ситуация, т.е. правят неща, за които българите нямат смелост, често срещат неразбиране и неодобрение от местните.

Например собствениците на заведения не ги харесват, защото не оставят бакшиш. Търговците не одобряват това, че още когато влязат в магазина или аптеката, питат за скидка (от руски - намаление).

Много от рекламите по радиото са на руски. Ето с това се сблъскват хората на морето, когато сутрин отиват на работа с колата си. Някои се дразнят и на това.

Има дори руски вестници, които се печатат на много луксозна хартия. Те са предназначени за руснаците, които живеят в България. Разбира се, тези издания се спонсорират главно от фирмите за недвижими имоти и всъщност между новините има много реклами.

Но като цяло българи и руснаци се разбират добре. По-възрастното поколение в България говори нелош руски. Освен това повечето българи са православни християни. Затова прекарват християнските празници заедно, както и тези като 8 март - Международния ден на жената, който в Русия е на почит, дори е почивен ден.