Фелдшерите настояват професията им да придобие юридически статут
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Юли 2014 16:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фелдшерите настояват професията им да придобие юридически статут

/КРОСС/ "В концепцията за развитие на спешната помощ в България през следващите шест години никъде не се споменава, че у нас съществуват и фелдшери, въпреки че точно тези хора извършват 70% от дейността в спешната помощ." Това посочи пред Дарик председателят на управителния съвет на Сдружението на медицинските фелдшери в България Александър Александров.

От името на съсловната организация, която представлява, Александров настоя лекарските асистенти незабавно да намерят място в концепцията. Той определи проекта за развитие на бързата помощ като формален документ, който цели усвояването на евро средства и подпомагането на болници, но не и подобряването на спешната помощ у нас.

"Подобни кабинето-чиновнически концепции като тази за развитието на спешната помощ, които се правят без участието на реално работещите в линейките, ще доведат до катастрофа в здравната система", се казва в декларация на Сдружението на медицинските фелдшери у нас, подписана от Александър Александров.

Освен че фелдшерите искат да бъдат включени в концепцията, те ще продължават да настояват професията им да придобие юридически статут.

„Фелдшерската професия по принцип е без юридически статут в момента в България. Трябва тази професия да бъде призната от министерството и държавните институции като такава. Защото всъщност сега работим на ръба на закона. В тази концепция 2014-2020 г. от Министерството на здравеопазването за спешната помощ не е споменато никъде, че ние съществуваме като професия и че въобще съществуваме като субекти в спешната помощ", заяви Александров.