Председателят на ДАЗД кръщава два центъра за настаняване на деца с увреждания в Луковит
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Юли 2014 11:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Председателят на ДАЗД кръщава два центъра за настаняване на деца с увреждания в Луковит

/КРОСС/ Председателят на Държавна агенция за закрила на детето Ева Жечева става кръстница на два центъра за настаняване от семеен тип на деца с увреждания в Луковит. По покана на кмета на общината г-н Иван Гранчаров, на 17 юли, четвъртък, от 10.30 ч. тя ще открие и официално ще даде имена на новите услуги. Двамата ще открият и нов Център за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) за деца с увреждания.

В резидентните услуги в Луковит са настанени 24 деца и младежи с увреждания от домове за деца в Луковит, София и Видраре, а ЦСРИ ще предоставя подкрепа на 30 момчета и момичета и на техните семейства.

В 14 часа председателят на ДАЗД ще участва в организирания от община Червен бряг Ден на отворени врати в Центъра на настаняване от семеен тип и в Защитеното жилище в града. Заедно с кмета на общината г-н Павлин Фильовски, г-жа Жечева ще се срещне с децата и младежите с увреждания, настанени в услугите. Към момента в ЦНСТ живеят осем деца, а в защитеното жилище - четирима младежи. Гостите ще разгледат новите услуги и ще разговарят с момчетата и момичетата, както и с персонала.

Социалните услуги са създадени със средства от европейските фондове в изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България". Финансират се от ОП „Развитие на човешките ресурси", Операция „Да не изоставяме нито едно дете".

Компонент 1 от тази операция се изпълнява от ДАЗД чрез проект „Детство за всички", по който бяха извършени оценки на състоянието на настанените в институции деца с увреждания, грижата, от която се нуждае всяко от тях, връзките им с родители или значими възрастни, възможностите за реинтеграция. Проектът финансира и подготовката на персонала и на децата за настаняване в новите услуги.

Компонент 2 от операцията се изпълнява от общините и осигурява финансиране на новите услуги, целта му е да осигури устойчив модел на деинституционализация на деца с увреждания.

Децата ще живеят в обстановка, пригодена за хора с увреждания, ще се научат да се грижат за себе си - да готвят, да почистват. Те ще посещават масови училища, Дневен център и Център за социална рехабилитация и интеграция, ще получават медицински услуги и др. извън ЦНСТ.