/КРОСС/ Украйна се свлича в икономическа яма. МВФ отлага поредния транш за Киев, Брюксел го чакат само неприятности.
Украинската икономика започва да изпада в колапс. Принудителното „затягане на коланите", ръстът на тарифите, разходите за бойните действия в югоизточната част - всичко това може да доведе икономиката на страната до пълен крах в най-близко бъдеще.
Икономическото положение в Украйна се влошава буквално с всеки изминал ден. Политическите сътресения повлияха крайно негативно на държавните финанси. В сравнение с аналогичния период на 2013 г. намаляването на държавните покупки е почти 40%. С 45% са паднали продажбите на нови автомобили на вътрешния пазар.
Дефакто е спряно държавното инвестиране в различни отрасли на украинската промишленост. Сериозни затруднения се наблюдават с неизпълнението на държавния и местните бюджети. Като цяло разпадането на националната икономика придобива катастрофален характер.
Икономиката ще се срине още повече с влизането на Украйна в „зоната за свободна търговия" с ЕС и продължи пагубната за нея в този момент политика на евроинтеграция. „За цяла Украйна основен партньор както по отношение на износа, така и по отношение на вноса е Русия. Икономиката на страната е тясно свързана с руската. Страхувам се, че ще има много трудности. Сега вероятно никой не може да каже кога Украйна ще може да пристъпи към възстановяване на икономиката си", коментира анализаторът Василий Ухарски.
Всъщност спадът във всички отрасли, освен селското стопанство, бе осезаем още миналата година преди серията от драматични събития
Украинската икономика и миналата година показа осезаем спад във всички отрасли, освен аграрния - с 4,7%. Абсурдното е, че окончателното пропадане на Украйна в бездната на икономическата криза предотврати единствено търговията с Русия - но тази година Киев сам реже руско-украинските икономически връзки, обричайки народа на мизерно съществуване.
Трябва да признаем, че разпадането на икономиката не е единственото и най-главно предизвикателство, с което се сблъсква Украйна. За най-опасно от тази гледна точка може да се смята разделянето на обществото и кръвопролитната гражданска война без надежда за скорошен мир. Без решаването на тези проблеми няма да се възстанови националната икономика. Както смятат експертите, единственият изход от така сложилата се системна икономическа криза е предварителното решаване на политическите противоречия въз основа на диалога и федерализацията на страната.
В това време експертите на Международния валутен фонд (МВФ) се чудят как да се справят с украинската криза. Тези дни група от тях бе на посещение в Киев и се наложи да продължили командировката си, за да могат да съберат повече информация. Първото решение, до което стигнаха, бе да се отложи превеждането на втория транш от финансовата помощ.
За повечето финансови анализатори обаче ситуацията в Украйна е пределно ясна: страната и без това вече беше на границата на банкрута, а сега разпалената от Киев гражданска война в Донбас, унищожава останките от инфраструктурата и промишлеността. През април МВФ обяви за предоставянето на Украйна на двугодишен кредит в размер на 17 млрд. долара. Първият транш, малко повече от 3 млрд. долара, скоро беше преведен, а с втория възникна забавяне.
Явно Западът започва да разбира каква яма е изкопал, и не само за Украйна, но и за цяла Европа. Западните медии постепенно променят тона на своите заявления. Например, агенция Ройтерс призна, че икономиката на Украйна се разрушава поради продължаващата от май насам война в югоизточните региони на страната.
А английският в. „Гардиън" публикува интервю с мирни жители на онези градове, които днес украинската армия и Националната гвардия изравняват със земята. Изданието отбелязва, че условията там се нетърпими: в повечето домове няма вода, електричество и газ, мобилните оператори работят с прекъсвания. Артилерийските обстрели и въздушните удари са унищожили водонапорните кули, електрическата система, газопроводите. Само по жп мрежата в югоизточните региони бойните действия са нанесли загуби за 100 млн. долара.
Новите киевски власти не са в състояние сами да направят каквото и да било и явно разчитат на помощта на Запада. Заради получаването на помощ от МВФ на тях им се наложи да съкратят броя на бюджетните служители и работници, да замразят размера на заплатите и социалните плащания, да повишат тарифите на газ, отопление и електроенергия. И това е само началото. „Само тази година, за да погаси отрицателното салдо в платежния баланс, на Киев са необходими 20 млрд. долара - т.е. повече от кредита, който Украйна получи от МВФ", напомня икономическият наблюдател Александър Кареевский.
Ето още някои красноречиви показатели за състоянието на украинската икономика. Златните валутни резерви на страната само за юни са се съкратили с 5%. Загубите на предприятията са се увеличили с над 5 пъти в сравнение с аналогичния период на миналата година. Тази година сеитбата е провалена, главно поради цената на горивото, която е скочила с 35 - 40%. Хлябът и всички тестени изделия поскъпнаха с 30 - 70%, основните продукти - два-три пъти. Западните траншове не могат да решат всички тези проблеми, те дори едва стигат за обслужване на дълговете.
Националната банка на Украйна, доколкото може да се вярва на нейните данни, фиксира дефицит на платежния баланс за периода януари-май 2014 година от 3,4 млрд. долара в сравнение с профицита от 3,3 млрд. долара година по-рано. До края на годината Киев се надява да получи 13 млрд. долара от МВФ, Световната банка, Европейския съюз, САЩ, Япония и Канада.
В началото на май, както вече бе отбелязано, МВФ вече предостави на Киев първия транш от 3,19 млрд. долара, което позволи на правителството освен другото да изплати част от дълговете си. Но в бъдеще по всичко личи, че Украйна ще може да разчита на помощ преди всичко от Европейския съюз. „Според съществуващата финансова практика, МВФ основно предоставя само гаранции, а Европейският съюз води реална борба с кризата в Украйна", казва политологът Алексей Кузнцов.
Властите на Украйна разчитат, че важен източник за тяхната финансова стабилност ще стане подписаното през юни споразумение за асоцииране и свободна търговия с Европейския съюз. Но неговото реализиране на практика може да донесе и нови проблеми, свързани със спецификата на износната ориентация на отделни региони на страната.
„Икономиката на източните и югоизточни области на Украйна е ориентирана към Русия, докато в западните области няма развито промишлено производство. В ЕС високо развитите производства са предостатъчно, за да се отвори пазарна ниша за украинските стоки. Едно е да се бистри политиката - било то и на най-високо равнище, друго е да се премине на равнището на конкретната икономика", пояснява икономистът Генади Иванов.
Руският премиер Дмитрий Медведев вече предупреди, че ако Украйна ратифицира споразумението с Европейския съюз, Русия може да предприеме „защитни мерки" в двустранната търговия, а и в рамките на Митническия съюз.
Като се оценява финансовото положение и перспективи на Украйна, трябва да се има предвид и още един важен фактор. Това е натрупалата се умора у европейското обществено мнение от съмнителните политически и икономически проекти за спасяването и приобщаването на бившата съветска република към Европа.
След изборите за Европарламент британският в. „Гардиън" писа за очертаващите се в тази посока тенденции: „Европейските избори показват, че жителите на континента навсякъде са недоволни от своята съдба". В тези условия да се убеждават европейските данъкоплатци в необходимостта да се грижат за платежния баланс на Украйна, означава само да се задълбочи вътрешната криза в самия Европейски съюз.
В Европа се наблюдава „тенденцията да се гласува не само против евроинтеграцията, но и против миграцията, против обедняването на населението", коментира испанският в. „Ел Мундо". А украинската криза и действията на днешните власти в Киев предвещават за Европа само неприятности.
„Русия днес"