Чобанов: Актуализацията няма аналог
Секция: ПОЛИТИКА
16 Юли 2014 17:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Чобанов: Актуализацията няма аналог

София /КРОСС/ Предложената актуализация няма аналог. Досега няма отиващо си правителство, което да поеме отговорната позиция и да осигури гъвкавост и надежден буфер за правителствата, които идват след него. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов след заседанието на Министерския съвет, на което беше одобрена актуализация на бюджета на НЗОК и на държавния бюджет за 2014г. Министърът подчерта, че по този начин се гарантира финансовата стабилност на страната. „Постарали сме се да осигурим фискални буфери, те да са видими за всички и ако се наложи, да бъдат използвани", каза Чобанов. По думите му актуализацията на бюджета цели да гарантира гъвкавост и да осигури възможност на следващото правителство да оперира нормално в среда, когато няма да има работещ парламент.
Министърът отбеляза, че предлаганата актуализация е мотивирана от взетото политическо решение на базата на постигнато съгласие между политическите сили на консултациите при президента за изготвяне на промени на държавния бюджет за 2014 г. и на бюджета на НЗОК за настоящата година. „Актуализацията не противоречи на тезите, които сме излагали до момента, но ситуацията изисква подобни решения", добави Чобанов.
Министърът изтъкна, че набелязаните мерки предвиждат в краткосрочен план засилване на фискалните буфери, които ще са на разположение на следващите правителства. „Общественото доверие, което ще осигурим по този начин във възможностите на следващи правителства да гарантират стабилността, е ключово условие за финансовата стабилност на страната. Подсилването на фискалните буфери ще подкрепи това доверие. Ще се даде ясен сигнал, че държавата разполага с необходимите инструменти и ще предприеме необходимите действия за постигане на поставената цел", каза Чобанов.
Той беше категоричен, че промените в бюджета на НЗОК и в държавния бюджет не са единственото възможното решение. Според Чобанов има възможност държавният бюджет за 2014г. да бъде изпълнени и при сегашните параметри, ако се реализират мерки по отношение на събираемостта на приходите и ограничаване на разходите. „Същото се отнася и за изпълнението на бюджета на НЗОК за 2014 г., в който съществуват редица резерви, свързани с възможности за оптимизиране на дейността и със засилен контрол върху изразходването на финансовите ресурси", подчерта министърът на финансите. Той беше категоричен, че набелязаните дисциплиниращи мерки трябва да бъдат наистина приложени от Надзорния съвет и НЗОК. „Необходимо е да се приемат законодателни промени, които да заздравят дисциплината в системата. Не може да продължава това непрекъснато увеличаване на ресурса, а срещу него да не стои една отговорна реакция", каза министърът на финансите.
Чобанов обясни, че за да се осигури по- голяма гъвкавост и възможност за предприемане на мерки от следващи правителства, в актуализацията е предвидено дефицитът по консолидираната фискална програма да бъде увеличен със 725 млн.лв. „Това е 0,9% от прогнозния БВП. Тоест дефицитът се увеличава на 2,7% от БВП. 225 млн. лв. е актуализацията на бюджета на НЗОК и 500 млн.лв. е намалението на заложените приходи", каза министърът. Той подчерта, че очерталото се изоставане може да бъде компенсирано с мерки за повишаване на събираемостта. „Втората половина на годината ще е по- богата на приходи и ще навакса изоставането, както се случи и миналата година", напомни Чобанов. По отношение на парите за НЗОК той поясни, че 200 млн.лв. са предназначени за болничната помощ и 25 млн.лв. - за осигуряване на лечението на онкоболните.
Министърът каза още, че за да се осигурят необходимите буфери, трябва да се увеличи и таванът на дълга с 3,4 млрд.лв. „Какъвто и вариант да бъде избран по отношение на ситуацията около КТБ, това изисква допълнително изразходване и ангажиране на публичен ресурс. Той трябва да бъде взет под формата на допълнителен дълг. Този буфер може и да не бъде изразходен. Той съдържа в себе си 725 млн.лв. допълнителен дефицит, а останалите 2,7 млрд.лв. дават възможност да се предприемат мерки за осигуряване на стабилността като цяло в икономиката и финансовата система. Оставяме един голям буфер, който да покаже, че държавата застава с всички възможни средства зад стабилността на финансовата система и ще продължи да го прави дори и при смяната на правителства и в ситуация, когато няма работещ парламент", добави министърът. Според него актуализацията позволява при едно дисциплинирано поведение по отношение на приходите и разходите дефицитът в края на годината да бъде и по- малък от заложеното, което се дава в момента.
Чобанов обърна внимание и на предвидената допълнителна възможност за даване на държавна гаранция в размер на 2 млрд.лв. за Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Гаранцията също може и да не бъде използвана, но с нея се дава допълнителна възможност за реакция на Фонда. Министърът обясни, че гаранцията не касае директно дефицита и дълга на държавата.