КНСБ поиска дългосрочна стратегия за индустриална политика
Секция: ИКОНОМИКА
18 Юли 2014 17:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КНСБ поиска дългосрочна стратегия за индустриална политика

София /КРОСС/ Държавата трябва да разработи дългосрочна стратегия за индустриална политика и тя трябва да бъде съгласувана със социалните партньори, посочиха от КНСБ. Профсъюзът организира форум по темата, на който бяха обсъдени индустриалните сектори и мерките, които държавата трябва да предприеме.
Възстановяването на индустрията е основен фактор за икономически растеж и разкриване на нови работни места. Статистически страната ни вече е изпълнила една от европейските цели за възстановяване на индустрията - 20-процентен дял на промишлеността в Брутния вътрешен продукт, като към момента той е 24%. България обаче трябва да постига още по-висок дял, смятат синдикатите. В подкрепа на това президентът на КНСБ Пламен Димитров цитира новоизбраният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който заяви, че до 2020-а година ролята на индустрията в ЕС трябва да нарасне.
Приоритетните сектори, които могат да се развиват, са електроника и електротехника, IT технологии, металургия, машиностроене, химическа промишленост, транспортна инфраструктура и селско стопанство. Подкрепата от страна на държавата не е задължително да бъде финансова, смята Пламен Димитров, тя може да бъде и под формата на облекчени административни процедури.
Между синдикатите обаче има спор доколко и къде е ролята държавата в този процес.
Според президента на КТ"Подкрепа" Константин Тренчев именно политиците, от които се търси стабилност и подкрепа, са съсипали индустрията. Той смята, че страната ни трябва да се спре да се хвали с ниските си данъци и заплати, за да привлича инвеститори.
Анализът на синдикатите сочи, че липсват технически кадри - близо три пъти по-малко от потребностите на индустрията, както и мерки за ограничаване на сивата икономика.
Според синдикатите най-важното за осъществяването на реиндустриализацията е политическата стабилност, съобщи БНР.