Калфин: Няма основание за банкова паника
Секция: ПОЛИТИКА
19 Юли 2014 13:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калфин: Няма основание за банкова паника

/КРОСС/ Няма основание за банкова паника. Това заяви за Дарик радио зам.-председателят на АБВ Ивайло Калфин. Той смята, че възможно най-бързо трябва да започнат да се изплащат влоговете на гарантираните депозити в КТБ, защото това иначе създава допълнително напрежение. Няма проблем това да става, докато тече операцията по установяване на състоянието на банката, категоричен бе Калфин и допълни, че няма проблем фондът за гарантирани депозити да се справи със сумите. Ивайло Калфин посочи, че не вижда основание да се изплатят и негарантираните по закон сега депозити в КТБ - проект за което, оповестиха преди дни управляващите. Той обясни, че за подобна мярка би могло да се говори в държави със сринато доверие в банковата система - случай какъвто не е валиден страната ни.
Ивайло Калфин е категоричен, че държавният бюджет няма нужда от актуализация. „Няма практика да се актуализира който и да е бюджет в средата на годината. По принцип числата, които са заложени в даден бюджет, трябва да се постигнат в края на годината. Има достатъчно време, следващото правителство като дойде, да огледа какви са сметките, да направи поне за деветмесечието баланса и да види какво се случва в държавните финанси и чак тогава, ако има нужда, да го предложи", обясни финансистът. Калфин коментира, че сюжетът около актуализацията на бюджета за тази година е бил изцяло дирижиран от ГЕРБ, чиято цел е била да покажат, че държавата е в много трагично състояние и финансите едва издържат. А това не е така. Това е чисто политически акт. Бюджетът не е застрашен, заключи Калфин.
Ивайло Калфин коментира и плановете на АБВ за старт на общонационално допитване за възраждане на държавността чрез президентска република. „За да се стигне до каквато и да е промяна в държавата, тя няма как да стане импровизирано, трябва да има широка дискусия преди това. АБВ по-скоро поставя началото, с пълното съзнание, че няма как да се случи Велико народно събрание и промяна в конституцията в близко време. Такива промени са необходими. Вижте какво се случва сега с парламентарната ни република - този парламент в последната година е абсолютно непродуктивен. Това не е начинът, по който би трябвало да работи една парламентарна република", коментира Калфин. Той обясни, че кампанията на АБВ не цели провеждане на референдум по темата при сегашните условия, тъй като действащият в момента закон практически забранява референдумите. Едно от исканията на АБВ в следващия мандат на парламента ще е именно промяна на закона за провеждане на референдуми.
По повод подкрепата на европейските социалисти за кандидата на десницата Жан-Клод Юнкер за председател на Еврокомисията, Калфин припомни, че това е била джентълменската договорка между двете формации. „Голямата разлика между Юнкер и Шулц е в приоритетите, не толкова в разбирането - единият е лявоцентрист, другият дясноцентрист. Приоритетите на Юнкер ще бъдат свързани с еврозоната, фискалните параметри и т.н. Приоритетите на Шулц ще бъдат свързани с безработицата, инвестициите в икономиката, възможността фискалните параметри да бъдат гъвкави така, че да помогнат на някои държави да инвестират допълнително, за да се закрепят", каза Калфин. Той определи като положителна подкрепата на българския министър-председател за кандидатура на Кристалина Георгиева за външен министър на ЕС, негативната страна обаче е липсата на дискусия.
В ефира на Дарик радио Ивайло Калфин коментира и трагедията с малайзийския самолет, където загинаха 298 човека. Той е категоричен, че ЕС трябва да втвърди позицията си. „Свалянето на този самолет очевидно е терористичен акт и повече от 2/3 от загиналите са европейски граждани. Преди да се говори за санкциите за Русия, трябва да се направи всичко необходимо за независимо и обективно разследване", категоричен е Калфин.