Джипита: Лекарства на хронично болни да се изписват за 100 дни
Секция: Здраве
21 Юли 2014 19:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Джипита: Лекарства на хронично болни да се изписват за 100 дни

/КРОСС/ Лекарствата за хронично болни пациенти да бъдат изписвани не с тримесечни рецепти за 90 дни, както е в момента, а за 100 дни. За това настояха от Сдружението на общопрактикуващите лекари в България.
От организацията смятат, че удължаването на срока до 100 дни ще реши проблема с изписването на лекарства, които са в опаковки по 25, 50 и 100 таблетки и ще спести време и разходи на пациентите. Пред Дарик председателят на сдружението доц. Любомир Киров уточни, че е изпратил до Здравното министерство предложение за промяна в наредбата, която се отнася до отпускането на лекарствата.
В момента на рецептурните бланки могат да се предписват медикаменти за лечение до 90 дни, което създава затруднения както на лекарите, изписващи лекарствата на хронично болните, така и на самите пациенти, посочва доц. Киров.
„То е по-удобно за хората. Това е във връзка с факта, че има опаковки от по 25, 50 таблетки и няма как да ги нагласиш така, че да ги изпишеш за 90-дневен период, което са тримесечните рецепти. И примерно човек пие по едно хапче на ден. Опаковките ако са по 50 вътре, не можеш да изпишеш две опаковки, защото стават за 100 дни. И няма как да ползваш опцията да изпишеш за по-дълъг период, т.е. човекът да не идва всеки месец. Това е идеята", обясни доц. Киров.
Според него промяната може да се случи с елементарни корекции в наредба, номер 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствените продукти.
„Това сме го предложили, дано преди да я публикуват го вземат предвид и да го коригират. Преди това това нещо сме го съгласували с НЗОК и от тяхна страна също няма проблем", посочи още той.
Предлаганата промяна ще осигури на лекарите удобство при изписването на лекарствата, а на пациентите - непрекъснатост на лечението, категорични са от Сдружението на общопрактикуващите лекари.