Меморандум за икономическо сътрудничество бе подписан между България и китайската провинция Анхуей
Секция: ИКОНОМИКА
23 Юли 2014 20:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Меморандум за икономическо сътрудничество бе подписан между България и китайската провинция Анхуей

/КРОСС/ Първи Меморандум за разбирателство за икономическо сътрудничество бе подписан между Министерство на икономиката и енергетиката на България (МИЕ) и Комисията за развитие и реформи на китайската провинция Анхуей. Той ще положи добра основа за по-активно и ползотворно сътрудничество между професионалните организации и бизнеса от двете държави, заяви заместник-министър Красин Димитров при подписването надокумента.

От китайска страна меморандумът бе подписан и от генералния директор на Комисията за развитие и реформи на Анхуей Джан Шаочун. Той е част от официалната делегация от китайската провинция Анхуей, ръководена отДжан Баошун - партиен секретар на провинциятаи председател на Постоянния комитет на Провинциалното събрание на народните представители, която е на посещение в България, по покана на МИЕ.

„Целта на визитата ни, която е на най-високо ниво от 10 години насам, е да задълбочим обмена и сътрудничеството в секторите на икономиката, селското стопанство, образованието и други. Правителството ни отдава голямо значение на сътрудничеството на Китай и страните от Централна и Източна Европа. Надяваме се чрез сътрудничеството на провинция Анхуей и министерството на икономиката и енергетиката на България да насърчаваме инвестициите и да предоставим базата за сътрудничество между предприятията и развитието на бизнеса в двете страни", каза Джан Баошан.

Компаниите, които участват на днешната среща, са поредното свидетелство за доброто партньорство между бизнеса на България иАнхуей, подчерта зам.-министър Димитров и допълни, че Китай традиционно е най-големият търговски партньор на България в региона на Далечния Изток.

Стокообменът между България и Китай е 1,8 млрд щ.д. за 2013 г. От представените на срещата данни от китайска страна става ясно, че близо една трета от стокообмена между България и Китай е между страната ни и провинция Анхуей.

За нас разширяването на търговско-икономическите връзки с Китай е приоритет по отношение на партньорството със страните от Азия, като усилията ни са насочени към установяване на контакти и развитие на партньорство не само на централно ниво, но и с отделни китайски провинции, каза зам.-министър Димитров. Той допълни, че Меморандумът ще даде възможност да се развият инвестиционното и търговско сътрудничество между бизнеса и организациите от България и провинция Анхуей в съответствие с действащите закони в двете страни. Те ще могат заедно да проучват възможностите за сътрудничество в изпълнението на съвместни проекти в области от взаимен интерес.

Отдаваме голямо значение на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), стартирана от китайското правителство през 2011 г., като добра основа за разширяване на двустранното сътрудничество с китайската страна в области от взаимен интерес като търговията, инвестициите, селското стопанство, инфраструктурата и транспорта, туризма и др.Инициативата вече дава положителни резултати: свидетели сме на нова динамика в политическия диалог на високо равнище и активизиране на икономическите връзки, обясни Красин Димитров.

МИЕ изрази готовност да окаже подкрепа на китайски фирми, желаещи да инвестират в България в сектори, в които имаме традиционни предимства и такива, които осигуряват висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката - машиностроене, автомобилостроене, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, химическа и фармацевтична индустрия, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, създаване и развитие на индустриални зони.

По време на днешната среща в МИЕ бе подписано и Рамково споразумение за сътрудничество между китайската BBCA Group и българската фирма „Клас Олио".

Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров и генералниятдиректор на Комисията за развитие и реформи на Анхуей Джан Шаочун подчертаха желанието си за разширряване на икономическото сътрудничество между професионалните организации и бизнес средите от двете страни иувеличаване на инвестиционното партньорство между тях.