/КРОСС/Частни структури да заменят държавата при шофьорските изпити, предлага изпълнителната агенция "Автомобилна администрация". Например учебните центрове могат да организират теоретичните изпити, коментира пред "Труд" шефът на ведомството Димитър Ганев.
В момента у нас има 650 частни учебни центъра и около 200 други, които са част от държавната образователна система.
При практическите изпити пък може да се приложи германският модел, където тази дейност се извършва от компаниите ТЮФ и "Декра", посочи Ганев.
Държавата ще продължи да отговаря за външния контрол, уточни той.
В момента изпитите се извършват от агенцията. Преди години тази дейност бе в КАТ.
Според Ганев това е един от вариантите да се преструктурира и самата агенция, така че служителите ѝ да получават по-високи заплати. С повишаването на възнагражденията им те щели да са по-малко склонни да участват в корупционни схеми.
"Единият от проблемите на "Автомобилна администрация" са заплатите. Брутната заплата на изпитващите сега е средно между 650 и 750 лева", посочи Ганев. Тъй като не се предвижда отпускането на допълнителни средства от бюджета, единственият вариант за увеличение на възнагражденията според него е като се намали броят на хората, но се запази размерът на фонд "Работна заплата".
"В момента с изпитите са ангажирани около 100-110 души. Ако прибавим и хората на граждански договори, в най-натовареното време броят на изпитвачите стига 140-150 души. Половината от тези хора може да бъдат освободени, а другите да бъдат пренасочени в сферата на контролната дейност", обясни Ганев. Според шефа на автомобилната администрация така ще се реши и проблемът с контрола за работата на изпитващите. "В момента се получава така, че изпитите са при нас и в същото време трябва да направим орган, който да контролира собствените си служители", обясни Ганев.
При изнасянето на изпитите към външна организация автомобилната администрация ще продължи да отговаря изцяло за контрола. По принцип всяка година поне 8 изпита на всеки инспектор трябва да се анализират подробно и да се направят изводи за качеството, а също и да му се дадат препоръки за работата.
Решение за шофьорските изпити ще се вземе след парламентарните избори, уточни Ганев, още повече, че транспортното министерство още не се е произнесло по предложението.
В момента над 70 на сто от теоретичните изпити се правят на таблети. Ако системата не бъде променена, нещата останат към агенцията, ще трябва да се купят още 150-200 допълнителни устройства, за да се обхванат 100% от изпитите. "Инвестицията не е голяма, но за държавната администрация всяка инвестиция идва в повече", коментира Ганев.
Листовките - в кабинки с камери
Организацията на теоретичните кандидатшофьорски изпити ще се промени тотално, ако се приеме идеята те да се правят от самите учебни центрове. Това коментира шефът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Димитър Ганев.
В този случай листовките ще се решават на специални терминали, монтирани само в големите школи за шофьори. Те ще представляват кабинки с видеонаблюдение, в които всеки курсист ще влиза сам и ще решава теста на електронно устройство. Така кандидат-шофьорите няма да се явяват на изпит на групи. Смисълът на кабинките с камера е листовките да се решават, без изпитващ да пази бъдещите шофьори. Преписвачите ще бъдат хващани с преглед на видеозаписите.
Ако моделът се приеме, самите учебни центрове, които отговарят за теоретичния изпит, ще трябва да инвестират в кабинки за решаване на листовките. От друга страна, те ще събират и таксите за изпитите.
Държавата в лицето на "Автомобилна администрация" ще си спести разходи за купуването на още таблети и за провеждането на изпитите.
По-малко хартия и
повече компютри
По-малко хартия и повече компютри. Това е един от ефектите от въвеждането на новите правила за шофьорските курсове и изпити, които влязоха в сила от 1 юни. Грешките на кандидат-шофьорите вече не се отчитат на хартия, а онлайн чрез таблети. Така след края на изпита курсистът получава автоматично оценка, която се записва също по електронен път в протокола от препитването.
Имената на обучаващите се във всеки курс на школите за шофьори също вече се записват в електронен регистър, а не на хартия. Така се избягва възможността да се дописват имена на хора в края на обучението, които могат да се явят на изпит, без да са изкарали пълния курс. Датите за изпитите също се запазват през интернет, а не на място в поделенията на автомобилната администрация. Кандидат-шофьорите пък могат да гледат на запис практическия си изпит, за да видят къде са допуснали грешки.
Изпитващите
не достигат
Недостиг на изпитващи в някои райони в страната отчита "Автомобилна администрация". Според шефа на ведомството Димитър Ганев една от причините да няма желаещи за работа в агенцията са ниските заплати. Другата причина е, че с въвеждането на нови правила от началото на юни, с които се ограничава човешкият фактор за сметка на електронизацията на изпитите, се намалява и възможността за корупция и допълнителни нерегламентирани доходи. "Наскоро в Пазарджик един от изпитващите беше хванат в нарушение и беше отстранен от работа. Оказа се обаче, че няма желаещи да го заменят", посочи Ганев. В Добрич и още два региона също имало недостиг на изпитващи. "Фактът, че все по-малко са желаещите да провеждат изпити, говори, че възможностите за провеждане на корупционни практики в тази сфера са силно ограничени", заяви Ганев.
30% от инструкторите
работят на дъмпинг
Около 30% от фирмите, които провеждат шофьорски курсове, предлагат дъмпингови цени, твърди Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. Те събирали по 280-300 лв. такса за обучение.
В такива школи според него страда качеството на обучение и огромна част от кандидат-шофьорите не успяват да вземат изпитите. За повторно явяване скъсаните курсисти обикновено плащат допълнителни часове по кормуване и така, без да се усетят, цената за тях достига 800-900 лв., каквато е реалната такса за обучение.
Йонков изтъква и друг проблем, свързан с фирмите, които работят на ниски цени - датата за изпит се резервира в електронна система, но свободните дни в нея са кът. "Недобросъвестни фирми не разчитат на добро обучение, а на голям брой скъсани ученици. Когато се пуснат датите за заявка на изпити, те вземат по няколко. Целта им е да се компрометира системата и скъсаните хора да се явят отново само след 4 или 5 дни", твърди Иванов.
Затова според него трябва да се намеси изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".
"Тези фирми, за да предлагат по-ниска цена, значи предлагат и по-ниско качество на обучението", коментира по този повод пред "Труд" шефът на ведомството Димитър Ганев. Той припомни, че според разпоредбите всички цени трябва да бъдат ясно обявени, като се знае кое за какво се плаща.