Мутафчиев: Отказах да стана служебен министър
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Юли 2014 10:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мутафчиев: Отказах да стана служебен министър

/КРОСС/Президентът Росен Плевнелиев все още не е връчил мандатите за сформиране на правителство на всички партии, но вече реди и свой служебен кабинет. Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев е получил предложение за служебен министър на културата, но го е отказал, съобщи самият Мутафчиев пред „Площад Славейков".

„Отказах, да. Бих се съгласил при условие, че бюджетът за култура стане 2% от държавния бюджет, - заяви Мутафчиев. - Но те актуализация на бюджета за култура не направиха, камо ли да го вдигнат на 2%! Съществува дори опасност през септември месец театрите да затворят, ако не се намерят липсващите средства. Дадоха пари на почти всички ведомства, а културата я оставиха непипната."

Христо Мутафчиев не е съгласен, че той е единственият, който би се борил докрай за липсващите пари в културата: „Ако аз съм единственият борбен в тази държава, егаси държавата! Работата ми в Съюза на артистите е много по-важна в този момент, за да има все пак някакъв коректив и контрол над министъра на културата, който и да дойде на власт, за да не прави каквото си иска, както беше при Петър Стоянович. Той един път не вдигна телефона, за да събере творческите организации и да видим какви са проблемите на културата като цяло".

„Няма как да стана министър на културата, без да напусна Съюза, невъзможно е да бъда и работодател, и синдикалист, - обясни актьорът. - Ако напусна, ще трябва да се прави събрание за избор на нов председател. И представете си, че на това място дойде човек, който не знае какво да прави и няма контакти с властта... Какво правим тогава?!"

Председателят на САБ би се замислил, ако получи предложение за министър в следващия кабинет, а не в служебния. И то при условие, че културата стане приоритет на управлението: „Но има един човек, който вече е изпълнявал тази функция, при това много добре и смятам, че с него се работи адекватно, бързо, точно и конкретно. Това е Вежди Рашидов. Аз ще го подкрепя за министър на културата".

„Явор Гърдев е прав, когато каза, че министърът на културата е сведен до просяка в правителството. Творците очакват от него само да намира повече пари за тях, да бъде техен адвокат пред властта, а не да развива културни политики, - каза Мутафчиев. - В момента Министерството на културата е пощенска кутия, през която преминават парите за изкуство. А не би трябвало да е така, защото стратегията „култура" означава стратегия „България", за да продължава в тази държава да се говори и чете на български, да се гледа български театър и да се слуша българска музика".