Проф. Мурдаров: Кой знае защо, хората започнаха да изговарят "оТставка"
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Юли 2014 13:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Мурдаров: Кой знае защо, хората започнаха да изговарят "оТставка"

/КРОСС/Ще започна с една дума, с която свикнахме - оставка, каза в предаването за култура на БНТ езиковедът проф. Владко Мурдаров. Погледнете всички възможни плакати, лозунги и т.н. Навсякъде думата се пише правилно. Обаче в последните седмици настъпи една промяна в изговора - кой знае защо, хората започнаха да изговарят "отставка". Вкарват най-неочаквано едно "т" зад "о"-то. Така че, като ще си говорим за оставка, да бъде без "т", посъветва Мурдаров.

Вчера много внимателно проследих всичко, което се говореше в парламента, каза още той. Направи ми впечатление изговорът на едно числително име. Толкова много се говори за това "Четиридесет и второ" Народно събрание. Вчера обаче даже от парламентарната трибуна се чу "Четирийсетото". Наистина някои хора употребяват тази дума, но тя не е книжовна и не би трябвало да се употребява. Вярно, в предишните речници, даже в правописния речник от 2002 г., сме записали като възможна форма за записване "четирийсет", но ударението не трябва да бъде върху тази форма, коментира той. 

Правилно е да се пише четиридесет или четиресет. Двете форми са дублетни. Препоръчителна е употребата на четиресет. Формите четирийсет и четирисет са неправилни. Преди 2012 г. дублетни форми бяха четиридесет и четирийсет.

Ще чуем и едно друго числително, продължи проф. Мурдаров. Под влиянието на устната реч може да се казва и "двайсет", вместо "двадесет". Когато говорим "двадесет", звучи маниерно, все едно ми казваш: аз знам как се пише. Но в говорната реч се употребява "двайсет", "трийсет". "Двадесет", "тридесет", "четиридесет" е едно по-старо състояние на езика, обясни езиковедът.