Попова: Президентът има право да бъде притеснен за бюджета
Секция: ПОЛИТИКА
26 Юли 2014 11:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Попова: Президентът има право да бъде притеснен за бюджета

/КРОСС/ Вицепрезидентът Маргарита Попова защити държавния глава Росен Плевнелиев от критиките, че е превишил правомощията си с призива към депутатите да приемат актуализацията на държавния бюджет, отправен по време на вчерашното му обръщение от парламентарната трибуна.

„Чувам подмятания, че с препоръката към парламента да се занимае с актуализацията на бюджета президентът е превишил правомощията си  - не е, той няма такъв ресурс", заяви Попова в интервю за ВTV.

„Не мога да кажа, че президентът сбърка - той има право да се притеснява, защото предстои да управлява служебно правителство, а то няма възможност да прави такива промени заради конституционно краткото си време", аргументира се още вицепрезидентът.

Тя разкритикува премиера в оставка Пламен Орешарски за мълчанието му по време на годината управление. „Орешарски трябваше да говори много повече. Въпросът за бюджета се третира от премиера в парламента с всички парламентарно представени партии - не е работа на президента", подчерта тя.

Маргарита Попова заяви, че не е участвала при формирането на предишния служебен кабинет и няма да участва и при формирането на бъдещия. „Аз лично не участвам в такива договорки, това си е работа на президента", подчерта тя и допълни, че си представя бъдещия временен премиер като „почтен човек, умерен в емоциите си", но отказа да посочи име.

Вицепрезидентът бе скептична, че предстоящите на 5 октомври предсрочни избори ще променят България в положителна посока. „Обществените нрави се развалят продължително и упорито, няма да се оправим след 5 октомври", категорична бе тя.

Вицепрезидентът неведнъж е критикувала позиции и действия на държавния глава. В началото на годината тя се разграничи от мнението на президента Росен Плевнелиев за свикването на Консултативен съвет за национална сигурност по темата за еврофинансирането, както и от призивите за промени в Конституцията, като настоя, че президентската институция има определено място във властите и е натоварена с точно определени правомощия, най-важни от които са националната сигурност във вътрешната и външната политика и отбраната. Според нея свикания тогава Консултативен съвет за национална сигурност трябваше да се занимае със скандала с подслушването, а не с проблемите с еврофинансирането, както определи Росен Плевнелиев.
Маргарита Попова обаче отрече да има разногласия с президента. „Когато вярвам в каузата, че трябва да направиш забележка, за да предпазиш институцията и президента, правиш малък риск. Нито веднъж когато съм направила ярко запомнящо се изказване, той не е критикувал", подчерта тя.

„Всеки акт на един президент трябва да излъчва класа - всяка думичка трябва да бъде много внимателна и предпазлива, за да няма недоразумения", допълни Попова. „Защо мен не ме поставят в никакви кръгове - защото внимавам какво приказвам", допълни тя в отговор на въпрос за кръговете, за принадлежност към които българските политици непрекъснато си разменят обвинения.

Маргарита Попова определи като „желание да се сплете интрига" публикацията на в електронното издание OFFNews, според която вицепрезидентът е похарчила 31 000 лв. държавни пари за пет пътувания до Виена в качеството й на член на Международната академия за борба с корупцията.

„Аз не отивам в качеството си на вицепрезидент, но не получавам възнаграждение и разходите се поемат от работодателя. Това показва желание да се сплете интрига", заяви Маргарита Попова.

„Трябва най-напред да сме критични и да се просветим. В тази организация членуват 56 държави вече. Имаме 6-годишен мандат. България има представител във Виена, всяка държава се гордее с представителя си", допълни тя.

„Най-важното за мен е да обикалям страната, да се срещам с хората и в непринудени разговори да си говорим, че винаги има шанс, за най-важната поука от миналото за бъдещето - че сме били в най-лошо положение, когато сме били разделени", разказа още вицепрезидентът.