/КРОСС/Представители на Европейската комисия (ЕК) ще се срещнат тези дни с членове на ВСС по повод предстоящия избор на председател на ВКС, пише "Правен свят".
Целта на срещата е ЕК да разбере дали ВСС смята да промени правилата за избор на шеф на ВКС, както и да научи какво се прави и въобще прави ли се нещо за отстраняване на проблемите, свързани със системата за случайно разпределение на дела.
По неофициална информация представителите на еврокомисията ще се опитат да разберат дали ВСС има намерение да избере председател на ВКС на 25 септември, или нагласите са да се изчакат предсрочните парламентарни избори на 5 октомври и едва тогава да има избор.
През последните седмици Европейската комисия нееднократно е заявявала, че отблизо ще следи избора на председател на ВКС. Според представители на ЕК провеждането на този избор ще бъде тест за ВСС дали има желание за реформи.
Междувременнно, на пресконференция днес директорът на Български институт за правни инициативи (БИПИ) Биляна Гяурова-Вегертседер обяви, че 10 неправителствени организации са внесли днес писмо във ВСС, в което настояват гласуването за председател на ВКС да бъде направено с интегрални бюлетини, а не чрез електронната система. В случай, че "ВСС прояви инат", по думите на Вегертседер, тогава неправителственият сектор настоява преди самия вот да се изготви независима оценка на характеристиките на електронната система.
Тази своеобразна експертиза трябва да отговори на няколко въпроса: осигурена ли е системата срещу манипулации, които биха поставили под съмнение изхода от гласуването; гарантира ли последователното гласуване равнопоставеност на кандидатите; гарантирана ли е тайната на вота, в това число от нерегламентирана последваща проверка кой как е гласувал и от визуално проследяване от присъстващи в залата в момента на гласуването; осигурен ли е алгоритъмът на гласуване със системата срещу злонамерени или неволни действия, които да поставят под съмнение крайния резултат от гласуването; позволява ли ползването на електронната система последваща проверка на правилното отчитане на вота с оглед евентуален съдебен контрол?
Десетте неправителствени организации настояват още членовете на съвета да се съобразят с профила на председател на ВКС, който изготвиха съдии от Върховния съд и да насрочат и организират изслушване на кандидатите пред магистратите от ВКС. Писмото е подписано от БИПИ, Български адвокати за правата на човека, Българския хелзинкски комитет, Програма достъп до информация, Програма за развитие на съдебната система, Съюза на съдиите, Съюза на юристи, Фондация РискМонитор, Център на НПО-Разград и Център за изследване на демокрацията (Пълният текст на писмото в прикачения файл - б.а.).
Според директора на БИПИ Биляна Гяурова-Вегертседер ВСС е проявил несериозно отношение при обсъждането на Правилата за избор на председателите на ВКС и ВАС и на главния прокурор. На 10 юли кадровият орган на Темида отхвърли почти всички важни предложения за промяна на Правилата, изготвени от членовете на съвета Калин Калпакчиев и Камен Иванов.
Според Вегертседер целта е била да бъдат въведени стандарти за прозрачност, обективност и реални условия за конкурентност, но това не се е случило. Директорът на БИПИ смята, че това се дължи до голяма степен на сериозните зависимости във ВСС и на желанието му да продължи да опазва статуквото, което е контрапродуктивно.
Ако гласуването за шеф на ВКС не бъде извършено чрез бюлетини, това за пореден път показва и създава съмнения, че във ВСС гласуването ще бъде продиктувано не от реална оценка на качествата на кандидатите, а подтикнато от желание да бъде угодено на една или друга политическа сила или лоби в съдебната система.
Тя определи част от доводите на членове на ВСС при отхвърляне на идеята за изготвяне на профил на кандидата като "смехотворно". Вегертседер визира изказването на Ясен Тодоров, че изготвянето на профил му прилича на обществена поръчка за това кой да бъде шеф на ВКС. "Ако се замислим реално, това наистина е така. Няма нищо лошо и е проява на отговорност да се застане зад конкретна кандидатура и защо да не кажем, че това е своеобразна обществена поръчка за идеалния председател на ВКС. Такъв профил се изготвя в редица други европейски държави", каза още Вегертседер.
Добави, че целта на писмото на десетте неправителствени организации е да подчертаят за пореден път, че не само цялата съдийска гилдия гледа какво прави ВСС по отношение на процедурата при този избор, но и институциите извън България, които са ангажирани и имат отношение към това какво става с реформата в съдебната власт, също сериозно наблюдават поведението на кадровия орган на Темида. "И ако ВСС не се притеснява или не му пука какво мислим ние или гилдията, силно се надявам, поне малко, да му пука какво мислят институциите извън страната", заключи Биляна Вегертседер.