/КРОСС/ "Допълнителното напрежение по темата за актуализацията на бюджета е изключително благодарение на политиците ни в и извън парламента и не е толкова заради икономическите показатели и изпълнението на бюджета към средата на годината." Това каза в предаването на БНТ „Референдум" политологът Антоний Гълъбов.
"Същественият проблем в актуализацията на бюджета е обикновено качеството на управлението. Обикновено винаги се мисли и говори за това колко приходи е заложено да бъдат събрани, а рядко се говори за това, че може би държавата трябва да намали разходите си в определени сфери и по определени пера", добави Гълъбов.
"Позициите на ГЕРБ и ДПС ми изглеждат логични и оправдани. Нагласата на хората, че състоянието на икономиката ни се влошава може да спомогне за допълнителното продължаване на кризата в България, защото хората ще продължат да не слагат парите си в банки, няма да инвестират в една или друга област и така нататък." Това каза от своя страна политологът Димитър Ганев.
"Това, което показват цифрите е, че държавата ни не е фалирала както се опитват гръмогласно някои политици. Да, ситуацията не е в добро положение, но фактите и цифрите в БНБ и финансовото министерство показват, че ситуацията не е чак толкова лоша колкото се опитват да ни убедят." Това заяви от своя страна Арман Бабикян, експерт по политически пиар.
"Аз не вярвам, че на 46-47 процента от хората им се е влошил живота както показват някои социологически изследвания, по-скоро при тях няма промяна в нивото им на живот, а отрицателното им мнение е в резултат на постоянното политическо облъчване как живота ни се влошава, как с вълната от бежанци миналата година са дошли хора, които ще ни изядат храната и редица други драми и драматизация относно всеки проблем, с който страната ни се сблъска. Да, не отричам, че страната се сблъска с много проблеми, но усилването и драматизацията им е изключително по вина на политиците ни", добави той.
"Преекспонирано е това с актуализацията на държавния бюджет, защото не мога да приема насериозно една актуализация да се прави още в средата на годината, тъй като има още много неща и събития, които могат да се случат до края на годината в едната или другата посока." Това каза проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания на БАН.
"На всички беше ясно още в началото на годината, че ако Здравната каса трябва да разчита само на своя бюджет, той няма да й стигне и ще се наложи актуализация. Така че актуализацията не трябва да е свещена крава и да не се пипа." Това каза от своя страна Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика.
"Въпросът е, че хората не разбират причините за цялостната актуализация на държавния бюджет и не считат, че тази актуализация ще се отрази положително на техния живот. Дефицитът елементарното му обяснение е днес да си изядем утрешната кифла. Един дефицит може да бъде оправдан с целите, за които ни трябват определени пари и именно тук в дебатите около това трябва или не трябва актуализация на бюджета се загуби целта защо правим това", каза още той.