/КРОСС/Днес изтича срокът, в който правителствата на страните от ЕС трябва да излъчат кандидатите си за еврокомисари. Досега женското име сред официално заявените кандидати е само едно: това на чешкия министър на регионалното развитие Вера Юрова.
Две държави се очаква да потвърдят решението си да номинират за втори мандат своите сегашни комисарки: България с Кристалина Георгиева и Швеция със Сесилия Малмстрьом.
На срещата си на 16 юли европейските лидери не постигнаха съгласие за новия върховен представител по външната политика и сигурност, както и за председател на Европейския съвет. Изборът ще стане на 30 август.
Според различни източници, в новосъздалата се ситуация Кристалина Георгиева възвръща шансовете си. Тя бе сочена като възможна консенсусна фигура, приемлива и за източноевропейците, които имаха сериозни възражения срещу Могерини. Дългогодишният опит на Георгиева в Световната банка, която е базирана във Вашингтон, също се отчита като предимство, а освен това тя получи отлична оценка за работата си като еврокомисар по хуманитарната помощ и реакция при кризи.
Италианското препятствие пред кандидатурата на Кристалина Георгиева за еврокомисар е на път да отпадне и шансовете за първи път източно- европеец да заема една от ръководните позиции на ЕС стават още по-големи.
Италианският премиер Матео Ренци е готов да се откаже от битката за дипломат номер 1 на Евросъюза, съобщават дипломатически източници в Рим.
Рим е готов да оттегли кандидатурата си за висш представител за външна политика, което разчиства пътя на Кристалина Георгиева до ръководната позиция в ЕС. За това настоя бъдещия председател на ЕК Жан Клод Юнкер, след като стана ясно, че липсва консенсус около италианската кандидатка заради близките си до Москва позиции.
Жан-Клод Юнкер убедил Ренци, че няма вероятност Федерика Могерини, външен министър в италианския кабинет, да преодолее възраженията на източно-европейските страни. Могерини се провали заради срещи и изказвания в Москва свързани с „Южен поток" и липса на опит - тя е министър от едва няколко месеца. Италия щяла да предложи за комисар друг кандидат и то за потрфейла търговия.
С такава замяна Жан-Клод Юнкер пък ще удари с един куршум два заека. Ако Кристалина Георгиева, жена и то от Източна Европа, получи мястото, Юнкер ще си осигурява необходимия баланс между политически и географски сили както и участие на женска квота в ръководството на Евросъюза.
На 16 юли премиерът Пламен Орешарски предложи Кристалина Георгиева официално като кандидат на България за поста.
В същото време лидерът на ПЕС Сергей Станишев и българските социалисти работеха и продължават да работят усърдно срещу кандидатурата на Кристалина Георгиева. Стигнаха дотам да обясняват, че било "нелепо" дори да се говори, че България може да получи такъв висок пост в ЕК (външнополитическият представител е и зам.-председател на ЕК).
На последното си редовно заседание преди оставката, правителството на Орешарски не взе решение за еврокомисар и остави това на служебното правителството. След това лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че стоят зад кандидатурата на Георгиева, която се ползва и с подкрепата на ГЕРБ, които я издигнаха за еврокомисар през 2009 г.
Така гласената от БСП кандидатура на външния министър Кристиан Вигенин окончателно пропадна.
В сряда самият той обясни пред БНТ, че президентът Росен Плевнелиев е щял да саботира всяка номинация за еврокомисар на кабинета "Орешарски", извън тази на Кристалина Георгиева. Държавният глава е казал на европейските лидери, че ако правителството на Пламен Орешарски издигне друга номинация, то служебното правителство ще я смени с Георгиева.
"За мен беше странен начинът, по който беше направен опит да се предпостави това, което се случва, през една конкретна личност", каза Вигенин.
Той обясни, че винаги е подкрепял действията на Кристалина Георгиева, но подчерта, че преди да се издигне конкретна личност е трябвало да има дебат какъв ресор точно ще получи България. Вигенин допълни, че целта е била да се издигне най-подготвеният човек за въпросния ресор.
С уговорката, че не би искал думите му да се тълкуват като работа срещу кандидатурата на Георгиева или че я подценява, Вигенин оцени като минимални шансовете й за поста върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.
"Имаше отказ на политическите лидери и на премиера да се проведе дебат и беше по-лесно да се остави на служебното правителство", каза Вигенин. Той предупреди, че така се създават прецеденти, с които постепенно да се създаде впечатление, че служебният кабинет е пълноценен, а той не е".
Ясно е обаче, че дори да имаше консултации, БСП щеше да остане в изолация и нямаше да успее да наложи свой кандидат, при положение, че против са не само ГЕРБ и ДПС, а и Пламен Орешарски.
На последната си пресконференция днес министърът на външните работи в оставка Кристиан Вигенин обяви , че ако Кристалина Георгиева желае да заеме поста на върховен представител на Евросъюза по външната политика, трябва да започне да се изказва по външнополитическите въпроси.
Подкрепата на премиера Пламен Орешарски за издигането на Кристалина Георгиева за дипломат номер едно на ЕС е била съгласувана с Вигенин на 16-и юли, коментира той и допълни, че президентът Росен Плевнелиев не е постъпил правилно като е лансирал кандидатурата без да я съгласува с правителството, в чиито правомощия е това.