98,5% от парите на „Булгаргаз” са блокирани в КТБ
Секция: ИКОНОМИКА
01 Август 2014 08:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 98,5% от парите на „Булгаргаз” са блокирани в КТБ

/КРОСС/ Много от големите държавни фирми продължават да нарушават правилата за разнообразяване на обслужващите банки и доста от тях са станали заложници на кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ). Това сочат справките към 30 юни, публикувани от отрасловите министерства. "Булгаргаз" е особено тежък случай - в средата на годината 98.5% от ресурсите на компанията се оказват блокирани в КТБ. 

Четвъртата по големина на активите банка в България бе поставена под специален надзор на 20 юни след масирано теглене на депозити от фирми и граждани и оттогава не работи с клиенти. Оказва се, че към тази дата не само газовият монополист, но и доста други държавни предприятия са имали значителни средства в КТБ в нарушение на постановлението за деконцентрация на средствата на дружествата, в които държавата има над 50% участие. Постановлението бе прието преди повече от година от служебното правителство на Марин Райков и изисква фирмите да предоставят справки за всяко тримесечие. Според разпоредбите му предприятие може да държи в една банка най-много една четвърт от финансовите си ресурси. Към 30 юни правилото не е спазено и от "Булгартрансгаз", "Българска фондова борса", ЕСО (Електроенергийния системен оператор), "Информационно обслужване" и др., отбелязва „Сега”.

 

Всички нарушители, чиито пари са в КТБ, дават едно и също оправдание за "концентрацията" - след затварянето на банката им се наложило да харчат от сметките си в други банки, което вдигнало дела в КТБ. Това обяснение обаче не е особено приемливо, защото излиза, че имат само разходи, но не и постъпления по банковите си сметки в алтернативни на КТБ трезори. Освен това данните са към 30 юни, КТБ бе затворена на 20 юни и е трудно да се повярва, че само за 5-6 работни дни до края на месеца са настъпили кой знае колко сериозни промени по сметките на предприятията.

Според справката към 30 юни "Булгаргаз" има сметки в 7 банки, но 98.50% от тях са в КТБ. "Нетната експозиция над 25% се дължи на постъпили плащания в началото на месец юни (нетната експозиция към началото на юни е 19.39%) и на невъзможността за опериране със средства след поставяне на групата КТБ под особен надзор", обясняват от "Булгаргаз".

Излиза, че в началото на юни газовото дружество е държало в КТБ под 20% от парите си, а в края на месеца - близо 100%. Но на 25 юни от "Булгаргаз" обявиха, че към момента на поставяне на КТБ под особен надзор (20 юни) парите им там са били само 25%. Значи или след 20 юни само за 6 работни дни газовият монополист е изхарчил всичките си пари в други банки - почти 75%, или някой по веригата лъже за движението на парите на дружеството през фаталния за КТБ месец юни.

Един от големите длъжници на газовото дружество е "Топлофикация - София", която също се оказа жертва на КТБ. Директорът на столичното парно Стоян Цветанов бе уволнен преди дни, защото 60 милиона лева на фирмата са блокирани в затворения трезор.

При наличие на сметки в общо 5 банки 45.38% от средствата на "Булгартрансгаз" към 30 юни се намират в КТБ.

Заради ЦКБ в нарушение са две предприятия, подопечни на министъра на транспорта и съобщенията. "Пристанищна инфраструктура" е над нормата, но с малко - авоарите й в ЦКБ превишават 29%. "Информационно обслужване" обаче държи цели 86% от парите си в тази банка при допустими 25%. Подобен е случаят с Национална компания "Железопътна инфраструктура", която е поверила 63.09% от ресурсите си на ПИБ.

Проблем с концентрация на пари в КТБ има Българската фондова борса. Близо 40% от ресурсите й са "под специален надзор", защото са блокирани в групата КТБ - 25.16% са в банката майка, а още 13.04% са в дъщерната й "Креди Агрикол България", която също е затворена от БНБ.

 

"Български енергиен холдинг", който работи с 6 банки, държи 25.08% от средствата си в КТБ към 30 юни, а 25.60% са в УниКредит Булбанк. "Индустриална зона Варна-запад" също има блокирани средства в КТБ - 26.94% от общите средства. "Електроенергиен системен оператор" ЕАД също е надвишил леко допустимите проценти - има 26.76% в ЦКБ, 29.32% в УниКредит Булбанк и 29.14% в Експресбанк.

В началото на 2014 г. министърът на финансите Петър Чобанов отчете, че само 17% от парите на държавните фирми са в КТБ - при 50% концентрация година по-рано. Пак тогава той съобщи, че все още около 15% от държавните компании не изпълняват принципа за "разпределяне на яйцата в повече кошници". Парите на фирми, блокирани в КТБ, не са защитени от Закона за гарантиране на влоговете, ако са над 196 000 лева. Ако банката бъде обявена в несъстоятелност, предприятията могат само да се надяват, че след разпродажба на активите ще си върнат поне част от парите.