Специалисти съветват: 8-10 чаши течности дневно за нормално количство кърма
Секция: Здраве
01 Август 2014 15:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Специалисти съветват: 8-10 чаши течности дневно за нормално количство кърма

/КРОСС/ Днес, 01.08.2014 г., в столичната Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Св. София" със семинар за журналисти на тема: „Кърменето като основен процес в развитието на детето и изграждането на имунитета му" бе поставено началото на отбелязването на Световната седмица на кърменето - 1-7 август.

„Като най-голямата общинска акушеро-гинекологична болница в София и втората по големина в страната, Първа САГБАЛ „Св. София" не веднъж е показвала активната си подкрепа за кърменето, на което се поставя голям акцент, както при работата с нашите пациентки в стаята за първи стъпки, така и по време на Училището за родители", каза заместник-директорът на болницата д-р Валентина Григорова при откриване на срещата с представителите на медиите.

Тя припомни, че „Св. София" се включва в отбелязването на Световната седмица на кърменето с инициативата „Кърмене за здраве" като през цялата следваща седмица всеки ден от 13:00 часа, в болницата ще бъде организирано безплатно училище за бременни и млади майки с основен акцент върху кърменето и храненето на новороденото. Д-р Григорова призова бъдещите майки да се постараят да кърмят децата си и да не бързат да посягат към адаптираното мляко.

Неонатологът от Специализираната болница за активно лечение по детски болести доц. Ралица Георгиева представи данни за България, според които 91% от новородените са на естествено хранене при изписване от родилното отделение. След това процентът на кърмените деца намалява значително. Така например, само на кърма са 66% от двумесечните бебета и едва 1-2% от шестмесечните.

В същото време изследванията непрестанно доказват благоприятния ефект на кърменето, който се изразява в: оптимален растеж; подобрена резистентност към инфекции; намалена честота на алергиите; подобрени параметри на сърдечно-съдовото състояние; превенция на метаболитни заболявания; подобрено неврокогнитивно развитие. Освен това, изкуствено хранените кърмачета имат значимо по-висок риск от затлъстяване, дислипидемия, артериална хипертония, инсулинова резистентност и ендотелна дисфункция. Изследванията показват, че честотата на затлъстяване е най-ниска сред продължително кърмените деца. Любопитното е, че според проучване сред 467 деца в Краков, продължителното кърмене е свързано с по-висок коефициент на интелигентност.

Специалистът по хранене проф. д-р Стефка Петрова от Националния център по обществено здраве и анализи акцентира върху храненето по време на бременност и кърмене и отражението му върху кърмата. „През бременността е особено важно да се приемат храни богати на витамина фолиева киселина, на омега-3 полиненаситени мастни киселини, желязо и йод. За продукцията на кърма има значение пълноценното хранене и приемът на достатъчно течности, а не приемът на специални храни", каза тя. Според специалиста по хранене за нормално количество кърма през първите шест месеца жените трябва да приемат по 600 ккал дневно, а през вторите шест месеца - по 400 ккал. Ограниченият прием на течности може да намали количеството на кърмата. Затова специалистът препоръчва при кърмене жените да пият от 8 до 10 чаши течности дневно. Според нея водата, айряна и неподсладените плодови сокове са най-добрият избор за кърмещите. Препоръчително е да се избягват напитки със захар, както и алкохол и кофеин, които могат да преминат в кърмата.

„Един от важните фактори, определящ оптималното физическо, психическо развитие и доброто здравословно състояние на кърмачетата е адекватното и здравословно хранене. През първите 6 месеца от живота кърмата осигурява всички необходими хранителни вещества, енергия и течности за бебето", каза д-р Лалка Рангелова от НЦОЗА. Тя добави, че според съвременните препоръки захранването трябва да се осъществи около 6 месечна възраст на кърмачето. Точното време или стартът на захранването е индивидуално обусловен и се осъществява по преценка на педиатър и/или диетолог в рамките на периода на захранване, обхващаш времето от 4 до 6 навършени месеца след раждането.