Иван Иванов: Договорът с "Уестингхаус" подкопава позицията ни в арбитражния съд в Женева
Секция: ПОЛИТИКА
03 Август 2014 11:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иван Иванов: Договорът с "Уестингхаус" подкопава позицията ни в арбитражния съд в Женева

/КРОСС/ "Решението за споразумение с „Уестингхаус" е може би най-скандалното за едногодишното управление. Не са защитени българските интереси в този договор." Това каза за предаването „Неделя 150" по „Хоризонт" Иван Иванов от ДСБ.

"Преди всичко, за да се започне строителството на толкова голяма мощност, независимо дали ядрена или конвенционална, е необходимо да бъде направена мотивирана прогноза за потреблението на електроенергия и нуждата на България от нова мощност в следващото десетилетие. Това, което наблюдаваме, не изисква изобщо повишаване на генерираната мощност, защото в 2013 г. потреблението намаля с близо 5%. Спрямо 2012 г., а по прогнози на ДКЕВР ще намалее с нови 9% през 2014 г. Това, между впрочем, сочи и докладът на Световната банка, който заявява, че България страда хронично от свърхроизводство на електроенергия и е необходимо не строителство на нови мощности, а по-скоро преустановяване на експлоатацията на съществуващи", разясни той.

"На второ място има и правни аргументи. В Закона за енергетиката се изисква такава прогноза да бъде публикувана в Държавен вестник, което липсва. Член 8 изисква категорично да се проведе конкурс, организиран не от БЕХ или „АЕЦ „Козлодуй", а именно то ДКЕВР и, ако има само един кандидат, в 6-месечен срок да се проведе втори конкурс. Всичко това е просто изтрито", добавя Иванов.

"С подобен договор рязко се подкопава позицията на България в арбитражния съд в Женева, където знаете, че Атомстройекспорт имат иск към страната ни за 1 млрд. евро. Основният аргумент на българската страна там е, че прогнозите на енергийния баланс за следващото десетилетие не изискват строителството на такава мощност, каквато е АЕЦ „Белене". С решението на правителството се показва, че, едва ли не, разчетите са грешни и това дава силен коз на „Атомстройекспорт" да осъди страната ни", категоричен е той.

Не е спазено и изискването на ЕС за представяне на план за съхранение и погребване на радиоактивните отпадъци.

Иванов призова служебното правителство и следващия кабинет да не препотвърждават споразумението.