Първанов: Няма по-важен момент сега от този да се възроди българската държавност
Секция: ПОЛИТИКА
03 Август 2014 16:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Първанов: Няма по-важен момент сега от този да се възроди българската държавност

/КРОСС/ "Няма по-важен момент сега от този да се възроди българската държавност." Това заяви Георги Първанов, президент на Р България /2002 - 2012/ и председател на ПП АБВ по време на дискусията, организирана от АБВ, на тема „За пълна промяна в българската политика".

"Идеите, заложени в предизборната платформа на АБВ, биха могли да доведат до сериозен тласък за възраждане на българската държавност", подчерта той.

Първанов каза, че допитването на АБВ до българите по основните акценти в предизборната платформа на партията, което практически започва от днес, се надява да има ефекта на една по-голяма мобилизация на членовете и симпатизантите на АБВ. Партията започва общонационално допитване до хората по набор от идеи чрез анкетни карти - идеи биха могли да доведат до сериозен тласък за възраждане на българската държавност.

„Това ще ни позволи по-ясно да очертаем съществените различния между нас и другите партии. Иска ми се това да става чрез дискусия. Искрено се надявам, че тази дискусия ще доведе до гражданска консолидация на обществото по значими теми. Иска ми се българинът да дебатира и решава политическите въпроси в България", каза Георги Първанов.

В дискусията, чиято цел беше в широк кръг да бъдат коментирани основните акценти в предизборната платформа на партията, взеха участие членове от Гражданския и Национален съвет на ПП АБВ, лидери на леви и центристки формации, както и политици, общественици, експерти, кметове и общински съветници.

Промяната на държавното устройство е сред основните акценти в предизборната платформа на ПП АБВ. Именно тежката криза с доверието в парламента е една от причините да се потърси ревизия на досегашния модел на държавно устройство, подчерта Георги Първанов.

„Никой не е направил повече за компрометирането на българския парламентаризъм от сегашното мнозинство, оглавено от председателя на парламента", посочи той и подчерта, че АБВ е категорично „за" президентска република.

„Няма по-важен момент сега от този да се възроди българската държавност. Държим на мажоритарното начало, на избора на личности, защото твърдим, че личностите засилват партиите, а не ги обезценяват. Извинявайте, но ако през последната една година ние имахме президент с по-силни правомощия, този парламент трябваше поне десет пъти да бъде разпуснат, защото беше вреден за страната. Президентът трябва да назначава за премиер този, който може да формира мнозинство в парламента. Той трябва да има по-широка гъвкавост", обясни Георги Първанов.

Той коментира, че в разбирането на българина за държавност винаги е доминирала държавната отговорност, респективно високите очаквания от държавния глава. На следващо място той постави чисто политическите измерения на този въпрос.

АБВ не предлага толкова социална платформа, колкото би ни се искало, коментира Георги Първанов.

„Ние обаче търсим модерното разбиране за социалната държава - точно като превантивна държава, която може да идентифицира проблемите, да види заплахата за работните места и да спаси тези работни места, вместо след това да търси начин как да обезщетява безработните. В това е новото и различното при нас", каза президентът Първанов.

Три цели поставя АБВ в предизборната си платформа - възстановяване на държавността, коренна промяна на политическия модел и предотвратяване на демографския срив и възраждане на нацията.

За постигането им ПП АБВ очертава 11 основни стъпки. Те са оформени в общонационално допитване до хората чрез анкетни карти, които могат да бъдат попълнени и на официалния сайт на партията:

· Референдум за нова конституция, вкл., промяна на държавното устройство - установяване на президентска република;

· Смесена избирателна система - мажоритарен избор на половината от народните представители;

· Трикратно намаляване на държавните субсидии. Премахване на партийните назначения и квоти в бордове на фирми и в администрацията. Граждански контрол върху партиите и институциите;

· Реформа на съдебната система. Избор и мандатност на съдиите. Премахване на партийните квоти при избора на ВСС. Намаляване от 7 на 5 години на мандата на главния прокурор и избирането му от парламента;

· Създаване на агенция за борба с корупцията по високите етажи на властта, равноотдалечена от институциите;

· Поддържане на армия, способна да гарантира военната сигурност на страната. Възстановяване на военно-промишления комплекс;

· България - енергиен център на Балканите. Изграждане на АЕЦ „Белене", 7-и реактор на АЕЦ „Козлодуй" и ускоряване на строителството на „Южен поток";

· Планове за национално и регионално развитие на страната, обвързани със 7-годишната финансова рамка на ЕС, насочени към осигуряване на работни места и по-високи доходи;

· Справедлива данъчна система - пренасяне на тежестта към високите лични доходи и едрата собственост - въвеждане на прогресивна данъчна скала на три равнища: запазване на 10% данък за ниските доходи, 15% за средните и 20% за високите доходи. Въвеждане на данък върху операциите на финансовите пазари и данък за едрото наследство;

· Въвеждане на минимално почасово заплащане на труда, заплащане за извършена работа у нас от 4 лева на час;

· Активна демографска политика на дългосрочни инвестиции и преди всичко в децата и младото поколение, в човешкия капитал на нацията. Превръщане на образованието и здравеопазването в първостепенен национален приоритет;