Нивото на Скът спада, напрежението остава високо
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Август 2014 07:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нивото на Скът спада, напрежението остава високо

/КРОСС/Една жертва, 10 души се издирват и 800 са евакуирани от водния ад в Мизия. Това е равносметката към момента от наводнението в Мизия.

Продължават спасителните дейности. Части от града остават залети от вода. Пътя Мизия-Гложене-Козлодуй в засегнатия от наводнението участък може да се премине само с тежка техника.

До потопа се стигна след драстично покачване на нивото на р. Скът. За две денонощия в региона паднаха рекордно количество валежи - два пъти месечната норма за юли. Приливна вълна от придошлата заради поройните дъждове река заля 3-хилядния град в ранните часове на неделния ден. Водната стихия срути десетки къщи, потопи дворове и улици в града.

Според жителите на Мизия има скъсана язовирна стена. Екоминистърът обаче отрече тази информация. В сутрешния блок на Нова тази сутрин той увери, че наводнението не е причинено от авария на язовири. 

Станислав Анастасов уточни, че и осемте язовира по поречието на река Скът са общински язовири. И направи разлика между преливане и преливане на язовира - преливане през преливника на язовира е нещо нормално, докато преливане, застрашаващо структурната цялост на язовирната стена, е аварийна ситуация, каза Анастасов. Той увери, че неконтролирано изпускане на язовири не е имало. Пет от седем язовира по Скът са с преливници и те могат да допринесат само за задържане на нивото на реката, а не да го повишат, добави министърът.

 

 

Според жител на Мизия не е било дадено разрешение да се отводни чрез пробив на дигите, тъй като щели да бъдат залети земеделски земи, а производителите да осъдят после държавата. За взривяване на дигите лично се молела червената депутатка Корнелия Нинова, която е на място. Тази информация потвърди и областният управител Венцислав Василев. Корекция на дигата имало, но малка, в рамките на допустимото, посочи Василев.

И тази нощ продължи издирването на бедстващи. Хората са прекарали безсънна нощ, изпълнена със страх и ужас. В спасителната акция участват военни, „Гражданска защита", пожарникари, полиция и доброволци. Те помагат и за разчистването и отводняването.

Нивото на река Скът е продължило да пада през нощта. Водата е отстъпила с 50 см и започва да се оттича, но хората цяла нощ са се страхували да не ги залее нова вълна.

Въпреки това отново е имало такива, които отказват да бъдат евакуирани. Около 10 души остават в наводнените си жилища, споделя един от спасителите. Директорът на Областната дирекция на МВР-Враца Иван Кирилов обясни, че хората се притесняват от мародерства. В тази връзка органите на реда са предприели мерки. Полицейското присъствие е засилено. Районът е отцепен на 3 - 4 км от града. Всички входно-изходни артерии на града са били обхванати от униформените през нощта.

Шефът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николовразказа, че хората не са искали първоначално да се евакуират, защото празнували. "На Илинден, празникът на града, хората са имали настроение... На практика са отказвали евакуация. Към сутринта абсолютно всички вече желаеха евакуация. Това са предимно възрастни хора", посочи шефът на пожарната. По думите му още преди два дни от службата са напомнили, че предстои евакуация, а кметската управа предупредила жителите на града "писмено".

"Когато стане такава тежка ситуация, винаги можем да твърдим, че направеното не е достатъчно. Смятам, че кметската управа е можела да направи повече", посочи Николов.

Местните хора не очакват сериозна помощ от държавата. Властите вероятно ще кандидатстват за допълнителни средства от фонд "Солидарност" на Европейската комисия, тъй като в националния резерв за бедствия има останали 5 млн. лева, които ще се използват за наводненията във Варна. Правителството обаче все още не е поискало помощ от Европейския съюз, но се предполага, че ще го направи, след като щетите бъдат описани.

Еврокомисарят по реакцията при кризи и хуманитарна помощ Кристалина Георгиева обяви, че Европейската комисия е в контакт с българските власти и е помогна да помогне, ако те поискат помощ за наводненията в гр. Мизия и останалите региони в страната.

"И лятото не ни дава покой. С тревога следя това, което се случва в Мизия. Както всички българи ме боли за страданието на хората. Моите съболезнования на семействата, които са загубили близки. Европейската комисия е в контакт с българските власти и е готова да помогне, ако помощ бъде поискана", пише Георгиева в официалния си профил във "Фейсбук".

В микроблога Twitter Геориева обяви, че ЕК следи ситуацията и поддържа контакт с властите у нас.

През следващите 1-2 денонощия нивата на наблюдаваните реки в по-голямата част от страната ще се понижават или ще останат без съществени изменения, съобщават от Министерството на околната среда и водите.

Има премерено оценен риск реките Искър, Вит и Осъм да предизвикат бедствие. С други думи - ако вали, може да се стигне до ситуация като тази в град Мизия, заяви министърът на околната среда и водите в оставка Станислав Анастасов в сутрешния блок на Нова телевизия. По думите му прогнозите на „Басейнови дирекции" на МОСВ относно реките се правят за ден-два напред и все още няма оценка за сряда и четвъртък, когато се очакват пак дъждове.