Дебеляновата къща в Долна баня се руши
Секция: КУЛТУРА
05 Август 2014 07:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дебеляновата къща в Долна баня се руши

/КРОСС/Дебеляновата къща в Долна баня се руши. Най-нежният български поет написва в този дом едни от най-хубавите си стихотворения - "Светла вяра" и "Кръстопът на бъдещето", пише "Дума". 

Малцина сигурно знаят, че Долна баня в миналото е била "кръвно" свързана с най-нежния поет на България Димчо Дебелянов. Най-големият му брат Илия се изселва рано от родната Копривщица след смъртта на баща му и през далечната 1906 г. се заселва в Долна баня. Остава тук до края на живота си, като създава семейство с местната девойка Мария. Раждат им се пет деца - две момчета и три момичета.
Илия Дебелянов по професия е дърводелец и работи в мебелното отделение на местната Сребърникова фабрика "Ибър". Участва активно в обществения живот на тогавашното село - основател е на местната тесносоциалистическа група, членува в настоятелството на читалище "Рила-1898" и в ръководството на туристическото дружество "Ибър".
В продължение на десетина години, когато Димчо се премества от Пловдив в София, идването и пребиваването му в Долна баня не е представлявало трудност. Тук той се запознава и създава дружба с младия си литературен събрат Николай Лилиев, който по това време работи като деловодител в дърводелската фабрика. При поредицата от срещи, разговори и многобройни разходки из красивия район двамата споделят общи литературни виждания и проблеми, обогатяват своите поетични писания с нови мотиви и теми.
При немалкото посещения при брат си в Долна баня Димчо Дебелянов написва едни от най-хубавите си стихотворения - "Светла вяра" и "Кръстопът на бъдещето". Той не остава встрани и от социалните проблеми на работниците в кибритената фабрика в съседната гара Костенец, както и по време на тяхната стачка.
И днес в Долна баня има много неща, които напомнят за Димчо Дебелянов. Жалко е, че родната къща на големия му брат Илия е готова всеки момент да рухне, обградена от две красиви сгради в центъра на рилското градче. В Долна баня има и улица, носеща името на най-нежния български поет. За годишнини от рождението и смъртта на Димчо Дебелянов Народно читалище "Рила-1898", както и двете гимназии, организират и провеждат юбилейни тържества и прояви.