Щетите от наводненията във Варна, Добрич и Велико Търново са за 495 милиона лева
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Август 2014 09:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Щетите от наводненията във Варна, Добрич и Велико Търново са за 495 милиона лева

/КРОСС/На последното заседание на МС е одобрен докладът, оценяващ щетите от наводненията във Варна, Добрич и Велико Търново на 495 млн. евро. На тази основа са изготвени апликационните форми, които министърът на регионалното развитие е трябвало да изпрати в ЕК в понеделник. Ако това не е сторено, те ще бъдат изпратени днес и проблемът няма да бъде завещан на служебното правителство. Наводненията в Мизия не са отразени в доклада, защото са станали по-късно.

Това обясни пред БНР вицепремиерът по икономическата политика в оставка Даниела Бобева.

В документа има искане за финансова и техническа помощ, както и помощ за превенция. Отпусната сума зависи от преценката на ЕК. Бобева коментира и актуализацията на бюджета на НЗОК за сметка на свиване с 5% парите на министерствата. Според нея това няма да е фатално за работата на ведомствата.

Бюджетът на държавата е като бюджета на едно семейство. Простираш се според чергата, правиш това, което можеш да правиш. Ние внесохме нашето предложение, отчитаяйки рисковете, които стоят през следващите месеци. Между другото в историята на българската фискална политика няма случай, в който отиващо си правителство да оставя пари за следващо. Надявам се, че всяко следващо правителство добре осъзнава отговорността и възможностите, за да поеме властта, каза Даниела Бобева. 

Няма правителство което може да оцелее, когато партиите, които го подкрепят, не са в добри отношения, коментира Бобева.

На мен ми се струва, като член на това правителство, посочи тя, че ние, все пак, бяхме в една добра ситуация като правителство, че имахме само политически протести. Ние нямахме сериозни икономически проблеми и протести по улиците. Да не забравяме как подаде оставка правителството на ГЕРБ. Аз не си спомням някое правителство да си е тръгнало с фанфари, но истината е, че при всички лъжи, които се изсипаха за нашето правителство, ние нямахме сериозни икономически протести, защото се опитвахме да балансираме между трудната политическа ситуация и стабилност, и реалните искания на хората и перспективите за икономическо развитие. Много се надявам, че тази зима няма да ни изправи пред истински икономически протести, допълни вицепремиерът в оставка. 

Бобева изтъкна, че е по-лесно да се работи в служебен експертен кабинет, отколкото в правителство с работещ или не толкова работещ парламент и заяви, че страната ни трябва да бъде нормална парламентарна република и политиците да носят отговорност за действията си.

Тя посочи, че над 500 млн. лв. държавни пари са изтеглени от КТБ в унисон с постановлението на предишното служебно правителство за намаляване на концентрацията на държавни пари в търговските банки.